Şizofreni-bipolar spektrumdaki yüksek riskli bireylerde negatif belirtilerin sosyal işlevsellik ve bilişsel bozuklukla ilişkisi
The association of negative symptoms with social functioning and cognitive impairment in individuals at high risk for schizophrenia and bipolar disorder
- Tez No: 702732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE BORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Şizofreni ve bipolar bozukluk, genç yaşta başlayan, belirgin yeti yitimine yol açan, kalıtsallığı yüksek psikiyatrik hastalıklardır. Bu hastalıkları erken tanıma ve önleme amacıyla ailesel yüksek risk (FHR) grupları ile yapılan çalışmalar artmaktadır. Bu araştırmada, şizofreni ve bipolar bozukluk için ailesel yüksek riskli bireylerin negatif belirtiler, bilişsel işlevler ve sosyal işlevsellik açısından karşılaştırılması; negatif belirtilerin, bilişsel işlevler ve sosyal işlevsellikle ilişkisi ve bu klinik sonuçları yordayıcı faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 44'ü şizofreni FHR ve 42'si bipolar bozukluk FHR olmak üzere 18- 29 yaş aralığındaki bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar DEUTF Psikiyatri polikliniğine başvurmuş şizofreni ve bipolar bozukluk tanılı hastaların birinci derece akrabaları ve polikliniğe başvuran kişilerden ailesel yüksek risk kriterlerini karşılayanlar arasından seçilmiştir. Katılımcıların negatif belirtileri BNSS ile, sosyal işlevsellik düzeyleri PSP ile ölçülmüştür. Nörobilişssel ve sosyal bilişsel yetiler değerlendirilmiştir. Bulgular: Şizofreni FHR grubunda bipolar bozukluk FHR grubuna göre negatif belirti şiddeti daha yüksek (p:0.006) ve sosyal işlevsellik düzeyi daha düşük (p:0.080) bulunmuştur. Tüm FHR'li bireylerde negatif belirtilerin şiddeti, sosyal 10 işlevsellik düzeyi ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur (r:-0.703). Negatif belirtiler, ailesel yüksek risk grubu tipine göre sosyal işlevsellik düzeyini daha iyi öngörmüştür. Sonuç: Şizofreni ve bipolar bozukluk için ailesel yüksek riskli bireyler negatif belirtiler ve sosyal işlevsellikteki bozulmanın şiddeti açısından farklılık göstermekle birlikte, tüm grupta negatif belirtilerin sosyal işlevsellik düzeyini tanı grubundan daha iyi öngördüğü gösterilmiştir. Bu durum ailesel yüksek risk yaklaşımının kategorik değil bir süreklilik yaklaşımı çerçevesinde daha iyi ele alınabileceğine işaret etmektedir. Erken tanı ve önleme mühalelerinin etkili olabilmesi için daha büyük örneklemli ve uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Schizophrenia and bipolar disorder are highly heritable psychiatric disorders which start at a young age and lead to significant functional impairments. Studies with familial high risk (FHR) groups have been increasing for the purpose of early recognition and prevention of these disorders. In this study, we aimed to compare familial high-risk individuals for schizophrenia and bipolar disorder and investigate negative symptoms, cognitive functions, social functioning and the predictive factors for these clinical outcomes. Methods: At DEUTF outpatient clinic, 44 individuals with schizophrenia FHR and 42 individuals with bipolar disorder FHR who aged between 18-29 were included in this current study. Participants were selected from relatives of patients with schizophrenia or bipolar disorder and individuals who admitted to the outpatient clinic and fulfill the familial high risk criteria. Negative symptoms of the participants were measured with BNSS, and social functioning levels were measured with PSP. Neurocognitive and social cognitive abilities were also evaluated. Results: The schizophrenia FHR group showed higher negative symptom severity (p:0.006) and lower social funcitioning level (p:0.080) compared to bipolar disorder FHR group. The severity of negative symptoms was found to be negatively correlated with the level of social functioning among all individuals with FHR (r:- 12 0.703). Negative symptoms predicted social functioning better than familial high-risk group type. Conclusion: There was a difference between the schizophrenia and bipolar disorder FHR groups in terms of the severity of negative symptoms and impairment in social functioning. In addition, it has been shown that negative symptoms predict social functioning more accurately than the diagnosis group in the total sample. This indicates that familial high-risk approach could be handled better within the framework of a continuity approach rather than a categorical approach. Longitudinal studies with larger samples are required for the early diagnosis and prevention interventions to be effective.