Denemelerde eksik verilerin iterasyon ve kovaryans metotları ile tahmini ve karşılaştırılması
Estimation and comparison of the missing data by using iteration and covariance methods in the experimental designs
- Tez No: 702733
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ana faktörlerin etkisi ve araştırıcının kontrolü dışında, verilerde meydana gelen boş deneme ünitelerine eksik müşahede denilmektedir. Herhangi bir deneme planında kayıp değerin bulunması planlı bir denemenin dengeli yapısını bozacağından normal varyans analizi yapılamayacaktır. Böyle bir durumda ya en küçük kareler metodu uygulanır veya kayıp değerin bulunduğu ünitedeki gözlem değeri bulunup yerine yazıldıktan sonra varyans analizi yapılır. Pratikte kompleks dengesiz deneme planlarında en küçük kareler metodunu uygulamak oldukça zor olduğundan genellikle araştırıcı tarafından tercih edilmemektedir. Eksik müşahedenin bulunduğu denemede varyans analizi birkaç farklı yöntemle yapılmaktadır. Bu çalışmada, eksik müşahedenin tahmininde iterasyon ve kovaryans analizi metodunun nasıl kullanılacağı gösterilmiş ve eksik müşahede yerine yazıldıktan sonra yapılan analiz sonuçları karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Metotlar tesadüf blokları ve latin kare deneme planlarında elde edilen verilere uygulanmıştır. Sonu olarak iterasyon metodu basit planlarda bazı avantajlara sahip olmasına rağmen kompleks planlarda elverişli bulunmamıştır. Eksik müşahedenin ve sapmasız kareler ortalamalarının tahmininde kovaryans analizi metodunun uygulanması hem basit hem de kompleks deneme planları için oldukça kolaydır.
Özet (Çeviri)
An empty experimental unit which occur in the data without effect of main factor and control of researcher is called missing observation. To make a normal analysis of variance is impossible when enough missing observation is exist in the data due to the unbalance structure of planned experiment. In this case either we have to use special least square methods or to use normal analysis of variance after estimation of missing observation. In practice if you have complex experimental design, it is very difficult to apply least square estimation methods. Therefore, usually least square method has not been preferred by experimenters. Analysis of variance can be done by using some kind of methods on data with missing observation in the planning experiments. In this study we show that how to estimate of missing data by using iteration and covariance analysis methods and we tried to compare the results of analysis after replacing the missing data. This two methods have been applied for estimating missing data obtained from randomized complete block and latin square designs. As a result, iteration methods although have some advantages for simple experimental designs but have not for complex designs. Estimation of missing data and unbiased mean square by covariance analysis methods with computer is very easy for both simple and complex experimental designs.