İktidar stratejileri ve ölüm: Toplumsalın kuruluşu
Strategies of power and death: Construction of the social
- Tez No: 702764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Devletli topluluklar siyasal ilişkileri diriler dünyası ile özdeşleştirerek ölüleri toplumsal ilişkilerden dışlar. Devlet ya da topluluktan ayrışmış iktidar bu dışlamayı sürekli olarak düzenlemeye ve yönetmeye muhtaçtır. Dahası devletin ya da ayrışmış iktidarın kendisi ölülerin siyasal yaşamdan koparılmasıyla doğmuştur. Ölümsüzlük kategorisi ve öldürme söz konusu düzenlemenin bir parçasıdır. Devletin kutsal ile topluluk ve bununla ilişkili olarak topluluk ile ölüleri arasına girdiği ya da ölülerin işlevine devletin el koyduğu toplulukların dini olarak ortodoksi ve İslam dünyası için konuşursak Sünnilik ölülere savaş açar. Fakat ölülerden boşalan yer bir türlü doldurulamadığı için, ölüleri kutsal olmaktan çıkaracak kutsal ölüm kurguları da üretmek zorunda kalır. Sünniliğin devlete ve ölüme dair tutumunu uç noktalarına taşıyan IŞİD tüm kutsal kurguların da altını oyar. Ölüm IŞİD tarafından, yaşam ile ölüm arasındaki sınırı anlamsızlaştıracak şekilde kurgulanır. Fakat bu anlamsızlaşma aynı zamanda ölümü kendi başına, zorunlu ve geçici bir durak haline de getirir. Yani ölüm kendisi dışındaki bir olaya ışık düşürmez, burada ölüm bir evrenden diğerine sorunsuz geçiş aralığıdır. Bu aralık yaratıcı bir nitelik taşımadığı gibi, yorumlanması veya imana dönüştürülmesi gereken bir kararsızlık durumu da değildir. Bu nedenle, seferber edilen tüm kutsallık sözlüğüne rağmen IŞİD'in dünyasında ölüm, ölümden ibaret hale gelir. Ölümün üzerinden çekip alınan tüm kutsallık öldürmeye yüklenir.
Özet (Çeviri)
Societies with states exclude the dead from social relations by essentializing political relations with the world of the living. The state or political power separated from society is continuously bound to manage this exclusion. Moreover, the state, or disassociated political power, was born out of the separation of the dead from political life. The category of immortality and killing is part of this ordering. Societies in which the state intervenes between the sacred and society, and by extension the dead and society, or societies in which the state has seized the function of the dead, have declared war on the dead. In religious terms, this is orthodoxy, and in the Islamic world, Sunnism. However, since the place vacated by the dead cannot be filled, these types of societies have to create narratives of sacred deaths in order for the dead to no longer be sacred. Carrying Sunnism's attitude towards the state and death to its extremes, ISIS undermines all sacred narratives. ISIS fictionalizes death in a way that renders the border between life and death meaningless, but this also makes death a necessary and temporary stop. Death does not illuminate anything outside itself, it is the seamless transition from one universe to another. This transition is not creative, nor is it a state of indecision that requires interpretation or converted into faith. Therefore, despite the lexicon of holiness it mobilizes, death is stripped down to being merely death in the world of ISIS, and all of death's sacredness here is shifted onto the act of killing.