Sıçan aortunda siklosporin A ile oluşan vazokonstriktör cevabı önlemede Enalapril'in rolü
The Role of enalapril in preventing the cyclosporin A-induced vasoconstriction in rat aort
  1. Tez No: 70279
  2. Yazar: CEREN KORKMAZ (GÖNEN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET SIÇAN AORTUNDA SİKLOSPORİN A İLE OLUŞAN VAZOKONSTRİKTÖR CEVABI ÖNLEMEDE ENALAPRİL'İN ROLÜ Araştırmacı ismi: Ceren (Gönen) Korkmaz Angiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü (ACEİ) enalapril'in, sıçan izole abdominal aortunun siklosporin-aracılıklı vazokonstriksiyonu üzerindeki inhibisyon cevabı ve bu etkinin mekanizması in vitro aktif ACEİ- lisinopril ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. 250-300gr. ağırlığında ki Wistar sıçanlardan servikal dislokasyonu takiben izole edilen abdominal aort, halka preparatı şeklinde organ banyosu sisteminde çalışıldı. 30mM KC1 ile %100 kasılma cevabı alınarak, 10-7-10-3M siklosporin A (CyA) uygulanması ile pD2: 5.46 ±0.02 olacak şekilde kasılma cevabı görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF ENALAPRIL IN PREVENTING THE CYCLOSPORIN A-INDUCED VASOCONSTRICTION IN RAT AORT Researcher name: Ceren ( Gönen ) Korkmaz The aim of this study was to investigate the inhibition of cyclosporin A-induced vasoconstriction in rat isolated abdominal aort by Enalapril - an angiotensin converting enzyme (ACE) inhibitor and compare with the effect of in vitro active ACEI - Lisinopril. Wistar rats, weighing 250-300g. were killed by cervical dislocation. Aortic rings, 2-3mm. in length were prepared and mounted in an organ bath system. The 100% contraction response was taken by 30mM KC1 solution. Administration of 10“7-10°M cyclosporin A (CyA) resulted in a vasoconstriction with pD2: 5.46±0.02.