Chiari malformasyonu hastalarında baş konumu ve servikal omurga diziliminin ilişkilerinin araştırılması
Investigation of the relationship between head position and cervical spine alignment in chiari malformation patients
  1. Tez No: 702825
  2. Yazar: RESUL KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DALGIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kranio-vertebral bölge (KVB), kafatası ve servikal omurga arasında bir geçiş bölgesidir. Baziller invaginasyon, platiazi, Chiari Malformasyonu (CM) bu bölgenin malformasyonlarından sık görülenlerindendir. Bu çalışmadaki amacımız KVB malformasyonu olan olgularda başın ağırlık merkezinin, kranio-servikal bileşke ve servikal omurga diziliminin sağlıklı bireylerden farklı olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada CM tanısı (Tip 1, tip 1.5, platibazi, baziler invajinasyon) ile ameliyat edilen hastalarla (Grup A) boyun ağrısı olmayan, tanısı konulmuş kranioservikal bileşke anomalisi ve intrakraniyal bölgede herhangi bir patolojisi bulunmayan olguların (Grup B) iki yönlü servikal direkt grafileri retrospektif olarak taranmıştır. Grup A, hasta grubumuzu; Grup B ise kontrol grubumuzu oluşturmaktadır. Her iki grubun mevcut 2 yönlü servikal direkt grafiler üzerinde; C7 slope (C7S), cranial incidence (CI), cranial slope (CS), cranial tilt (CT), C2 Tilt (C2T), sella tursika tilt (STT) ve spino-cranial (SCA) açı ölçümleri alınarak başın konumu ve servikal omurga dizilimi ile ilişkileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Her iki grup arasında C7S (z:-0,248; p:0,804) ve C2T (z:-1,642; p:0,101) açılarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış olup, Grup A ve Grup B arasında servikal omurga dizilimi arasında fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Background: The craniovertebral junction (CVJ) is a junction between the skull and cervical spine. Basilar invagination, Platybasia, Chiari Malformation (CM) are the most common malformations of this region. The aim of this study is to investigate whether the center of gravity of the head, craniocervical junction, and cervical spine alignment is different between healthy individuals and patients with CVJ malformation. Methods: The study included patients with CVJ anomaly (CM Type 1, type 1.5, platybasia, basilar invagination) that named Group A and cases without neck pain, diagnosed craniocervical junction anomaly and cranial pathology (Group B). Group A is our patient group and Group B is the control group. All of them were scanned to obtain two-way cervical plain radiographs and evaluated retrospectively. On the 2-way cervical direct radiographs; C7 slope (C7S), cranial incidence (CI), cranial slope (CS), cranial tilt (CT), C2 Tilt (C2T), sella turcica tilt (STT), and spino-cranial (SCA) angle were measured and then the position of the head and its relationship with the cervical spine alignment were compared.