Şizofreni hastalarında serum prolidaz aktivitesi, prolin, hidroksiprolin, ve mangan düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of serum proline, hydroxyproline, manganese levels and prolidase activity in schizophrenia
  1. Tez No: 702824
  2. Yazar: ARZU SAKALLI NURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Şizofreni, etiyolojisi büyük ölçüde bilinmeyen, yaygın, yıkıcı bir nöropsikiyatrik bozukluktur. Birleşen bulgular, şizofreni patofizyolojisinde glutamaterjik yolağı etkileyen aminoasit metabolizmasındaki denge bozukluklarının rol oynadığını düşündürmektedir. Bu çalışmada, şizofreni hastalarında serum prolidaz aktivitesi, prolin, hidroksiprolin, glutamat, glutamin ve mangan düzeyleri, bu düzeylerin semptom şiddetiyle ve antipsikotik ilaç kullanım durumu ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Hastanemize akut alevlenmeyle başvuran ve DSM-V kriterlerine göre şizofreni tanısı konan, 34 tanesi ilaç kullanmayan (ilaçsız grup), 12 tanesi antipsikotik tedavi gören (ilaçlı grup) toplam 46 hasta ve 50 sağlıklı gönüllü ile çalışma yürütülmüştür. Şizofreni hastalarının psikotik belirtileri ve klinik durumları, Kısa Psikiyatrik Derecelendirme Ölçeği (BPRS) ve Pozitif ve Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (PANSS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların serum prolidaz aktivitesi, prolin, hidroksiprolin, glutamat, glutamin ve mangan düzeyleri ölçülmüştür. Aminoasit düzeyleri, hastanemizde rutin olarak kullanılan valide yöntemle LC-MS/MS cihazında çalışılmıştır. Prolidaz aktivitesi Chinard'ın modifiye yöntemi ile kolorimetrik ölçülürken, mangan düzeyleri grafit fırın içeren atomik absorbsiyon spektrometresi kullanarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Schizophrenia is a common devastating neuropsychiatric disorder with an unknown etiology. Converging findings indicates imbalances in amino acids metabolism, related the glutamatergic pathway, play a role in the pathophysiology of schizophrenia. In this study, we aimed to investigate prolidase activity, proline, hydroxyproline, glutamate, glutamine and manganese levels in peripheral blood, and also correlations with PANSS, BPRS scores. Likewise, we compared same parameters levels in drug free patients and patients on antipsychotic therapy with healthy control. Materials and Methods: The study was conducted with 50 healthy volunteers and 46 patients presented with acute exacerbation and were diagnosed with schizophrenia according to DSM-V criteria. 34 patients who did not use drugs represented the drug-free group, while 12 patients who received antipsychotic treatment constituted the drug user group. Sociodemographic data forms were recorded after all participants were informed. Psychotic symptoms and clinical conditions were evaluated using Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS). The participants' serum prolidase activity, proline, hydroxyproline, glutamate, glutamine and manganese levels were measured. Amino acid levels were measured in the LC-MS/MS device with the validated method. Prolidase activity was measured colorimetrically by Chinard's modified method, while manganese levels were determined using atomic absorption spectrometry with a graphite furnace.