Hemşirelik bölümü öğrencilerinin meslek seçimini etkileyen faktörlere göre profesyonel değer algılarının incelenmesi
Examining of professional values perceptions of nursing students according to the factors affecting the professional choice
  1. Tez No: 702845
  2. Yazar: SELEN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerinin meslek seçimlerini etkileyen faktörlere göre profesyonel değer algılarının incelenmesi ve meslek seçimi ile profesyonel değer algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilen araştırma, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde kayıtlı 322 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler; sosyo-demografı̇k ve mesleki özellı̇klerı̇ içeren kişisel bilgi formu, Hemşirelikte Meslek Seçimi Ölçeği ve Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği- Revize kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), Shapiro-Wilk testi, Student-t testi, Tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %58,1'inin hemşirelik mesleğini isteyerek seçtiği, %68,3'ünün hemşirelik bölümünden memnun olduğu, %72,7'sinin hemşirelik mesleğini sevdiği, %66,5'inin hemşirelik mesleğini iş garantisi nedeniyle tercih ettiği, %55,6'sının hemşirelik mesleği ile ilgili okula girmeden önce olumlu görüşü olduğu ve %50,0'sinin ailesinde sağlık sektöründe çalışan bir kişi olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin Hemşirelikte Meslek Seçimi Ölçeği puan ortalaması 59,22±17,88 ve Hemşirelerin Mesleki Değerleri Ölçeği- Revize puan ortalaması 108,43±17,87 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to examine the professional value perceptions of nursing students according to the factors affecting their choice of profession and to determine the relationship between the choice of profession and professional value perceptions. The research, which was carried out in descriptive and correlational design, was carried out on 322 students registered in Bandırma Onyedi Eylül University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. Data; Personal Information Form including socio-demographic and professional characteristics was collected using Nursing Profession Choice Scale (HMSO) and Nurses' Professional Values Scale-Revised. In the evaluation of the data; descriptive statistical analyzes (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), Shapiro-Wilk test, Student-t test, One-way analysis of variance, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Spearman correlation analysis were used. It was determined that 58.1% of the students participating in the study chose the nursing profession willingly, 68.3% were satisfied with the nursing department, 72.7% liked the nursing profession, 66.5% preferred the nursing profession because of the job guarantee, 55.6% had a positive opinion about the nursing profession before entering the school, and 50.0% were a person working in the health sector in their family. The students' Nursing Profession Choice Scale mean score was 59.22±17.88, and the Nurses' Professional Values Scale-Revised score average was 108.43±17.87.