Transüretral mesane rezeksiyonunda ön ısıtmanın spinal anestezi sonrası gelişen cilt ısı değişiklikleri üzerine etkisi
Effect of prewarming on skin temperature changes after spinal anesthesia in transurethral resection of the bladder
  1. Tez No: 702849
  2. Yazar: NEGIN NAYEBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TUNCEL TEKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Spinal anestezi sonrası blok başarısını değerlendirmek için periferik cilt ısı değişikliklerinin takibi objektif ve hızlı bir değerlendirme tekniğidir. Özellikle tam olarak koopere olamayan hastalarda spinal anestezi başarısının doğrulanması için cilt ısı ölçümü kullanılması gerekebilir. Bizim de bu çalışmadaki amaçlarımız ön ısıtma yapılan hastalarda spinal anestezi sonrası oluşacak sempatik bloğun periferik ve kor ısı değişikliklerini, titreme düzeyini ve de postoperatif derlenme ünitesinden çıkış süresini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize, prospektif, tek kör olarak planladığımız bu çalışmada spinal anestezi ile TUR-M ameliyatı olacak hastalar aktif ön ısıtma yapılan (GP n:31) ve aktif ön ısıtma yapılmayan (GN n:30) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların kor ısısı ve 4 farklı vücut bölgesinden cilt ısıları izlendi ve değişiklikler kaydedildi. İki grup, spinal anestezi sonrası kor ve cilt sıcaklığı değişiklikleri, PACU'dan çıkış süreleri, titreme skoru ve termal konfor ölçeği açısından karşılaştırıldı. Bulgular: İki grupta da benzer demografik veriler tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Monitoring of peripheral skin temperature changes is an objective and rapid method to evaluate the success of neuraxial block after spinal anesthesia. In order to confirm the success of spinal anesthesia, sometimes it may be necessary to use skin temperature measurement in patients who are not cooperated. In this study we aim to investigate the peripheral and core temperature changes after spinal anesthesia in prewarmed patients, Also shivering score and the length of stay at the postoperative care unit were researched. Materials and Methods: In this randomized, prospective, single-blind study, patients scheduled for TUR-M surgery under spinal anesthesia were divided into two groups as those with active pre-warming group (GP n:31) and those without active pre-warming (GN n:30). Core temperature and skin temperatures from 4 different body parts of all patients were monitored and changes were recorded. The groups were compared in core and skin temperature changes, length of stay at PACU, shivering score and thermal comfort scale after spinal anesthesia. Results: Similar demographic data were found in both groups.