Yargıtay kararları ışığında velayet davaları ve velayet davalarında çocuğun görüşünün alınması
Giving custody according to the Superme Court decisions on custody cases taking the child's opinion during the court
  1. Tez No: 702927
  2. Yazar: CAVİDE DEVELİ GÜRANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma konumuzu“Yargıtay Kararları Işığında Velayet Davaları ve Velayet Davalarında Çocuğun Görüşünün Alınması”oluşturmaktadır. Türk Medeni Kanunu'nda velayet madde 335- 351 hükümleri arasında düzenlenmiştir. Velayet davaları çocuğu ilgilendiren en önemli düzenlemelerdendir. Çalışmamızda velayet davaları, ilgili Yargıtay kararları ile birlikte incelenmiştir. Anayasa ve uluslar arası sözleşmeler uyarınca idrak çağındaki çocuk, velayetin belirlenmesi sırasında sürece dahil edilmeli ve çocuğun görüşü alınmalıdır. Çalışmamızda çocuğun idrak çağı, çocukla yapılacak görüşmenin yöntemi, çocuğun yüksek yararı ve görüşünün alınması arasındaki denge ve hakimin velayet konusundaki takdir yetkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“ Giving Custody According to the Superme Court Decisions on Custody Cases and Taking The Child's Opinion During The Court”. İn Turkish Civil Code, custody regulated in Article 335- 351. Custody cases are one of the most important arrangement related to the child. İn our study, custody cases were reviewed with the relevent Supreme Court judgments. İn accordance with the constitution and international conventions, the child at the age of discernment should be included in the process and the child's opinion must be taken during the custody cases. In our study the age of discernment, the method of interview with the child, the balance between the child's best interests and taking his/her opinion, and the discretion of the judge on custody have been emphasized.