İştirak nafakası
Child support
  1. Tez No: 838498
  2. Yazar: YAĞMUR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DORUK UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tezimizin konusunu iştirak nafakası oluşturmaktadır. Nafaka, Türk Aile Hukukunda aile bireylerinin bakımını ve geçimini sağlamaya yönelik bir hukuki araçtır. TMK m. 182 hükmü uyarınca iştirak nafakası, çocuğun velayet hakkına sahip olmayan tarafın, çocuğun bakım ve eğitim giderleri için mali gücüyle orantılı olarak yapacağı katkıdır. Bu katkı hakim tarafından re'sen göz önüne alınacak ve uygun miktar belirlenerek çocuk lehine hükmedilecektir. Miktarın belirlenmesinde ise hakime geniş bir takdir yetkisi verilmiş olup bu yetki yüksek mahkeme kararları ile denetlenmektedir. İştirak nafakası aile düzeni içerisinde yaşamını sürdürmeyen çocuklar için maddi bir destektir. Özellikle boşanma sonucunda psikolojik olarak etkilenen çocukların en azından maddi sıkıntı yaşamasının engellenmesi iştirak nafakasının amaçlarından biridir. Bu tez çalışmasının amacı, iştirak nafakasının hükümlerini, yargılama usullerini ve icrasını mevzuat ve yüksek mahkeme kararları ışığında incelemektir. Bu doğrultuda ilk olarak, nafaka kavramı ve özellikleri üzerinde durulmuş, sonrasında iştirak nafakasının tanımı ve amacı açıklanmış; üçüncü bölüme geçildiğinde ödendiği haller, miktarının belirlenmesi, ödenmesi ile faiz yürütülmesi ve miktarının değiştirilmesi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, iştirak nafakasının sona erdiği haller; beşinci bölümde ise yargılama usulü ve icrası açıklanmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmadan çıkarılan neticeler özetlenmiş olup, mevzuatta ve uygulamada bulunan sorunlara öneriler sunulmuştur. Konular açıklanırken hukuki düzenlemeler, doktrinsel görüşler ve Yargıtay kararlarından yararlanılmış; kararlara metin içi akıcılığı bozmamak adına dipnotlarda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is“Child Support.”Alimony is a legal instrument in Turkish Family Law that aims to provide for the care and livelihood of family members. According to Article 182 of the Turkish Civil Code, child support is the contribution made by the party without custody rights in proportion to their financial capacity towards the child's maintenance and education expenses. This contribution will be taken into account ex officio by the judge and will be ruled in favor of the child by determining an appropriate amount. The determination of the amount is left to the discretion of the judge but is subject to review through higher court decisions. Child support serves as financial support for children who do not live within the family structure. One of the aims of participation alimony is to prevent children, who are particularly affected psychologically as a result of divorce, from experiencing financial difficulties at least. The purpose of this thesis is to examine the provisions, procedural rules, and enforcement of participation alimony based on legislation and higher court decisions. In this regard, the concept and characteristics of alimony are initially addressed, followed by the definition and purpose of chils support. When moving on to the third section, the cases in which it is paid, the determination of the amount, payment and interest accrual, and modification of the amount are examined with the child's best interests in mind. The fourth section covers the termination cases of child support, while the fifth section explains the litigation procedure and enforcement. In the conclusion section, the conclusions drawn from the study are summarized, and suggestions are provided for the problems existing in legislation and practice. Throughout the explanations, legal regulations, doctrinal opinions, and decisions of the Court of Cassation are utilized, with footnotes provided to maintain the flow of the text.