Türkiye'deki teofilin preparatlarının değerlendirilmesi ve teofilinin astımlı hastalarda izlenmesi
Evaluation of theophylline oral dosage forms on the Turkish market, and monitoring of theophylline plasma levels in asthmatic patients
  1. Tez No: 70296
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiyede'ki teofilin preperatları in vitro ve in vivo olarak değerlendirilmiştir. İn vitro olarak United States Pharmacopiae National Formulary (USP) 23 ve ek.no: 7 deki disolüsyon işlemleri uygulanmış ve farklı teofilin preperatlarında farklı disolüsyon profilleri izlenmiştir. Bu preperatların çözünme hızları sırasıyla E>A>B>C>D şeklinde bulunmuştur. İn vivo olarak yapılan çalışmada değişik yaş gruplarındaki farklı teofilin preperatını çeşitli dozlarda kullanan hastalardan kan örnekleri alınarak HPLC cihazı ile kandaki teofilin düzeyleri belirlenmiştir. Hastaların kandaki teofilin seviyeleri birbirinden farklı bulunmuştur. Hastaların ortalama teofilin kan seviyeleri ilaç almadan 30 dakika önce 9.8 ± 5.4 ng / mi ve ilaç aldıktan 5 saat sonra 12.1 ± 6.7 jig / mi olarak bulunmuştur. Sonuç olarak teofilin preperatlarına uygulanan disolüsyon işleminde disolüsyon profilleri ve çözünme hızlarında farklılıklar görülmüştür. Ancak bu farklılıkların daha iyi yorumlanabilmesi için sonuçların in vivo çalışma ile beraber değerlendirilmesi gerekmektedir. Kandaki terapötik düzeyinin dar olması nedeniyle hastaların bir kısmında teofilin düzeyi terapötik düzeyin altında kalmıştır. Hastaların kandaki teofilin düzeyleri arasında farklılıklar görülmesi nedeniyle hastaların teofilin düzeylerinin izlenmesini ve teofilinin dozunun kişiye göre ayarlanmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
-IV- SUM^ARY In this study the theophylline products available in Turkey were evaluated. The in vitro method described in the U.S. Pharmacopiea (23 rd edition, Supplement NO:7) was employed, and different dissolution profiles were obtained for each of the theophylline products analysed. The comparitive solubility rates of these products can be summarised as follows : E>A>B>OD. In the in vivo phase of this study theophylline plasma levels for various dose and age groupings were determined using an HPLC method. The theophylline levels showed inter-patient variations. The average plasma level observed before medication was 9.8 ± 5.4 jxg / ml while 5 hours post medication the level was found to be 12.1 ± 6.7 ng / ml In conclusion differences were observed in the dissolution profiles and solubility rates obtained by in vitro dissolution techniques. However these results must be evaluated in the ligh of the corresponding in vivo stuies. A proportion of patients were noted to have theophylline plasma values below the levels normally required to exert a therapeutic effect. Because patients theophylline plasma levels exhibit considerable variations, it is necessary to monitor blood levels in order to individualise and adjust dosing schedules.