Pektin ile multipartiküler ilaç taşıyıcı sistemlerin hazırlanması ve değerlendirilmesi
Preparation and evaluation multiparticular drug carrier systems with pectin
  1. Tez No: 70297
  2. Yazar: HAVVA NUR ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL DORTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iyonotropik jelleşme yöntemi kullanılarak pektin boncuklan hazırlanmış,boncuk hazırlanmasına ve özelliklerine etki eden faktörler incelenmiştir.Boncukların hazırlanmasında biri suda çözünen diğeri suda çözünmeyen iki etken madde kullanılmıştır. Ketoprofen içeren pektin boncuklarının büyüklüğünün etken madde konsantrasyonu ve iç fazın dış feza oranından etkilenmediği ancak çinko asetat konsantrasyonuna bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Propranolol hidroklorür içeren pektin boncuklarının büyüklüğünün etken madde konsantrasyonu ve çinko asetat konsantrasyonundan etkilenmediği,ancak iç fazın dış faza oranına bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Ketoprofen içeren pektin boncuklarındaki etken madde % tutulmasının, etken madde konsantrasyonuna bağlı olarak değiştiği buna karşılık çinko asetat konsantrasyonu ve iç fazın dış faza oranından etkilenmediği saptanmıştır. Propranolol hidroklorür içeren boncuklarda ise çinko asetat konsantrasyonu etken madde % tutulmasını etkilerken, etken madde konsantrasyonu ve iç fazın dış faza oranına bağlı olarak etken madde % tutulmasının değişmediği saptanmıştır.Pektin boncuklarından etken madde serbestleşme hızı incelendiğinde, ketoprofen içeren pektin boncuklarında, etken madde ve çinko asetat konsantrasyonu ile iç fazın dış faza oranının serbestleşme hızına etkili olmadığı görülmüştür. pH 7.4 fosfat tampon çözeltisinde ketoprofen boncuklarından serbestleşme 0.1 N hidroklorik asitteki etken madde serbestleşmesinden hızlı bulunmuştur. Propranolol hidroklorür içeren pektin boncuklarında da etken madde konsantrasyonu, çinko asetat konsantrasyonu, iç fazın dış faza oram ve pH'nın serbestleşme hızım etkilemediği görülmüştür. Sonuç olarak iyonotropik jelleşme yöntemiyle hem suda çözünen hem de suda çözünmeyen ilaçlarla uygun özelliklerde pektin boncuklan hazırlanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study, pectin beads were prepared by using ionotropie gelation method. Effect of various factors on the preparation and properties of beads was investigated. Two drags, a water insoluble and a water soluble drug, were used in the preparation of the beads. The size of pectin beads containing ketoprofen was not affected by drug concentration and inner phase/ outer phase ratio, but was found to be dependent on zinc acetate concentration. The size of pectin beads containing propranolol hydrochloride was not affected by drag and zinc acetate concentrations, but was found to be dependent on inner phase/ outer phase ratio. Encapsulation efficiency of the beads containing ketoprofen changed with initial drag concentration, but zinc acetate concentration and inner phase/ outer phase ratio did not affect the encapsulation efficiency of the ketoprofen beads. Encapsulation efficiency of the beads containing propranolol hydrochloride changed with zinc acetate concentration, but drag concentration and inner phase / outer phase ratio did not change the encapsulation efficiency of the propranolol hydrochloride beads.IV Drug release rate from pectin beads was also investigated. Drug and zinc acetate concentrations and inner phase / outer phase ratio had no effect on the drug release rate from ketoprofen beads. Drug release rate was found to be higher in pH 7.4 phosphate buffer solution than in 0. 1 N hydrochloric acid. Drug and zinc acetate concentrations, inner phase / outer phase ratio and pH had no effect on the drug release rate from propranolol hydrochloride beads. In conclusion, pectin beads could be prepared with water insoluble and water soluble drugs by using ionotropic gelation method.