Patella çıkığında uygulanan medial patellofemoral ligament rekonstrüksiyonu ile vastus medialis advancement tekniklerinin kadavra üzerinde biyomekanik olarak karşılaştırılması
A biomechanical compari̇son of medial patellofemoral ligament reconstruction and vastus medialis advancement techniques
- Tez No: 703053
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Medial patellofemoral ligament rekonstrüksiyonu (MPFLR) ve vastus medialis ilerletme(VMİ); yineleyen patella çıkığının tedavisinde uygulanan iki farklı cerrahi tekniktir. MPFLR; hamstring ya da kuadriseps gibi tendon greftleri alınarak MPFL'nin patella medialindeki patellar yapışma yerinden medial epikondil ile adduktor tüberkül arasındaki femoral yapışma yerine çapa vida, interferans vidası ve/veya tünel oluşturma teknikleriyle yeniden yapılandırılmasıdır. Vastus medialis ilerletme tekniği; vastus medialis tendonunun patellaya tutunduğu en üst seviyeden tendon ve medial retinakulum boyunca patella medialinde bir kesi yaparak; medialdeki diz ekstensör mekanizmasının patella üzerinde daha laterale kaydırılarak sütüre edilmesi şeklinde anatomik olmayan bir rekonstrüksiyon tekniğidir. İki teknikte de amaç; patellanın stabilitesini etkileyen statik ve dinamik yapıları dengeleyerek patellayı anatomik yerinde tutmaktır. Bu çalışmada iki farklı yöntem birbiriyle kıyaslanmış, birbirlerine biyomekanik üstünlüklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Çalışma 10 adet taze donmuş insan kadavrası üzerinde yapıldı. Tüm kadavralar anatomik olarak uygun açılarla kas kuvveti sağlanan mekanizmaya alınarak patellaya lateral yönde tedrici kuvvet uygulaması ile patella çıkığı oluşturuldu. Çıkık oluşturulması sonrasında kadavraların beşinde (n=5) MPFLR ; hamstring tendon grefti alınarak uygulanırken beşine (n=5) VMİ uygulandı. Ardından hazırlanan mekanizmaya yeniden alınarak rekonstrüksiyon teknikleri 10-40 mm yer değiştirme için gerekli olan çekme kuvvetleri ile karşılaştırıldı. Bulgular : Primer çekme testi ile rekonstrüksiyon çekme testini kıyasladığımızda patellayı 10,20 ve 30 mm lateralize etmek için gereken kuvvet MPLFR grubuna artarken VMİ grubunda azaldı. 40 mm çekme testinde ise kuvvette azalmayı iki grupta da gözledik. 10,20,30,40 mm rekonstrüksiyon çekme testlerinde MPFLR grubunda gereken kuvvet VMİ grubuna göre daha fazlaydı. Bu farklar istatistiksel anlamlılık ifade eden sınırlar içinde değildi. Sonuç: Semitendinozus tendon grefti ile MPFLR sonrasında, 10-30 mm lateral çekme testinde, intakt MPFL-medial yapılarınkinden daha güçlü bir direnç elde edilirken, VMİ sonrasında elde edilebilen direnç intakt duruma oranla daha az güçlü görünmektedir. Ancak; her iki rekonstrüksiyon tekniği ve intakt MPFL-medial yapılar arasında çekme kuvvet direnci bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterilememiştir. Hamstring tendon grefti ile MPFLR, yineleyen patella çıkığının cerrahi tedavisinde biyomekanik üstünlüğü nedeniyle öncelikle tercih edilmeli; ancak VMİ tekniği epifiz plağını kateden tünel ve implantın istenmediği immatür olgularda, biraz daha yüksek nüks riski ile birlikte kullanılabilir görünmektedir
Özet (Çeviri)
Purpose: Medial patellofemoral ligament reconstruction (MPFLR) and vastus medialis advancement (VMA) are two different procedures that are used for patellar luxation.MPFLR is a procedure that MPFL is reconstructed with tendon grefts such as hamstring ,quadriceps etc., between the patellar attachment of the original MPFL and the point between adductor tubercule and medial epicondyle via anchor or/and interference screw or/and tunnel construction techniques. In VMA technique ; an incision is made starting from apex of the quadriceps tendon to medial patella and tuberositas tibia and extansor mechanism is resutured after medialisation.The purpose of these two techniques is to ensure vectors on the patella holding it in anatomical location. In this study,two different techniques are compared and their superiorities over each other are revealed. Materials and Methods:10 fresh frozen human cadavers are used in this study.All cadavers are moved into a mechanism that secures vectorial forces at the apropriate angles on muscles preoperatively .Patellar luxation mechanism is simulated as a lateral force applied on the patella. Cadavers are divided into two groups. In the first group(n=5) we applied the MPFLR technique using hamstring tendon greft.In the second group (n=5) we applied VMA technique.After that, we moved cadavers to the mechanism we prepared before and tested the strength of techniques across the gradual amount of lateralisations. Results: When we compare the primary test and the reconstruction test with each other,we observed that the forces increased in the MPFLR group and decreased in the VMA group for the 10,20 and 30 mm lateralisation of the patella.The forces decreased in both groups for the 40 mm lateralisation of the patella.The forces were higher in the MPFLR group than the VMA group for 10,20,30 and 40 mm lateralisations of the patella. . These differences are not in a statistically significant value. Conclusion: After the MPFLR technique with semitendinosus tendon greft; stronger medial force was achie than the original MPFL and medial structures. The medial force in the VMA technique seems to be less powerful than the original MPFL and medial structures. However statistically significant difference is not exhibited for pulling restrain power in both reconstruction techniques and original MPFL and medial structures.MPFLR technique with hamstring tendon autogreft should be primarily preferred because of its biomechanical advantages. Yet it seems to be applicable with slightly higher relapse risk in the case of the immature patients that is not preferred to use implants or to open tunnel across the physis.