Türk vergi mevzuatının karmaşıklığına neden olan sorunların değerlendirilmesi: Aydın-Efeler örneği saha araştırması
Evaluation of problems caused by the complexity of Turkish tax system: Aydın-Efeler study
- Tez No: 703060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye ve Vergi Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Devletlerin başlıca gelir kaynağı vergilerdir. Vergiyle ilgili konuların, vergilerin kanuniliği ilkesi gereğince yalnızca kanunlarla düzenlenmesi gerekmektedir. Vergi kanunlarının muhatapları mükellefler olduğu için kanunların vatandaş tarafından anlaşılabilir olması çok önemlidir. Hem kanun yazımının hem de vergisel konuların teknik detaylar içermesi sebebiyle vergi mevzuatı mükellefler tarafından kolayca kavranamamaktadır. Kimi zaman teknik detaylar, kimi zaman bilgi noksanlığı, kimi zaman da yasal mecburiyetler sebebiyle mükellefler, vergisel işlemlerini bir meslek mensubu aracılığıyla yapmak durumundadırlar. Devletler, artan kamu harcamalarını finanse etmek amacıyla vergiyle ilgili daha fazla kanuni düzenleme yaparak kamu gelirlerini artırmayı amaçlarken, yapılan bu düzenlemeler sonucunda vergi mevzuatı daha karmaşık hale gelmektedir. Vergi mevzuatının daha karmaşık hale gelmesi, anlaşılabilir olmaması mükellefler açısından birçok olumsuz durumlar oluşturmaktadır. Vergi mevzuatının karmaşıklığının, mükelleflerin vergisel konularda ilgisizliğine yol açtığı, meslek mensuplarının mevzuatı takip etme hususunda ve mesleklerini icra etme noktasında işlerini zorlaştırdığı görülmüştür. Vergiyle ilgili yapılan çok sayıda kanuni düzenlemenin mükellefler, meslek mensupları ve vergi idaresi üzerindeki olumsuz sonuçları sebebiyle istikrarlı bir vergi mevzuatından uzaklaşılmaktadır. Bu çalışmada, Türk vergi mevzuatını karmaşık hale getiren, Türk vergi kanunlarından kaynaklanan sorunların ortaya çıkarılması amacıyla meslek mensuplarıyla yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Meslek mensuplarının mesleklerini icra ederken karşılaştıkları zorlukların, mükelleflerin vergi mevzuatıyla ilgili düşünce ve algılarının, mevzuatımızdaki metinsel ve sistematik karmaşıklıkların belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main source of income for states is taxes. Tax-related matters must only be regulated by laws in accordance with the principle of legality of taxes. Since the addressees of tax laws are taxpayers, namely, the public, it has been very important that the laws are understandable by the citizens. The tax system has been not easily understood by taxpayers, since both the law and tax issues contain technical details. Sometimes due to technical details, sometimes lack of knowledge, and sometimes due to legal obligations, taxpayers have to do their tax transactions through a professional. While states aim to have increase public revenues by making more tax-related legal arrangements to finance increased public expenditures, the tax system has became more complex as a result of these regulations. The tax system has became more complex and incomprehensible creates many negative situations for taxpayers. It has been seen that the complexity of the tax system causes the indifference of the taxpayers in tax matters, making it difficult for the members of the profession to follow the legislation and to perform their profession. Due to the negative consequences of numerous tax regulations on taxpayers, professionals and tax administration, a stable tax system has being avoided. In this study, face-to-face interviews have been conducted with members of the profession about the problems arising from the Turkish Tax Laws, which complicate the Turkish Tax System. It has been aimed to determine the difficulties faced by the members of the profession while performing their profession, the thoughts and perceptions of the taxpayers about the tax system, the textual and systemic complexities in our legislation.