Üst ekstremite kırıklarında ağrı ile ilişkili psikososyal etkilenim düzeyinin fiziksel fonksiyonellik üzerindeki etkisi
The effect of pain related psychosocial affection level on physical functionality in upper extremity fractures
- Tez No: 703059
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KAYA CİDDİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kırık öyküsü gibi spesifik yaralanmaları olan bireylerde psikososyal faktörlerin fonksiyonel durum üzerine etkisini araştıran çalışmaların limitli olmasıyla birlikte daha fazla araştırma iyileşme sürecinde bu yaklaşımların sağlanmasına ilişkin karar vermeyi destekleyebilir. Çalışmamızda üst ekstremite kırıklarında ağrı ile ilişkili psikososyal etkilenim düzeyinin fiziksel fonksiyonellik üzerindeki etkisini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya üst ekstemite kırık öyküsüne sahip 18-70 yaş aralığında yaş ortalamaları 45,00 ± 12,63 olan 90 birey dahil edildi. Bireylerin fonksiyonel durumları Mcgill Ağrı Ölçeği, Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (QuickDASH), Kısa Form 12 Sağlık Ölçeği (KF-12) ile, psikososyal durumları Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Ağrı Öz Yeterlilik Ölçeği (AÖÖ), Ağrı Felaket Ölçeği (AFÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Although studies investigating the effects of psychosocial factors on functional status in individuals with specific injuries such as fractures are limited, further research may support decision-making regarding the provision of these approaches during recovery. In our study, we aimed to investigate the effect of pain-related psychosocial influence on physical functionality in upper extremity fractures. Ninety individuals with a history of upper extremity fractures, aged between 18-70 years, with a mean age of 45.00 ± 12.63 were included in the study. Functional status of individuals with Mcgill Pain Scale, Quick The Disabilities of the Arm Shoulder and Hand (QuickDASH), Short Form 12 Health Scale (SF-12), psychosocial status with Hospital Anxiety and Depression Inventory, Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), Pain Self-Efficacy Scale Questionnaire (PSEQ), Pain Catastrophizing Scale (PCS) evaluated with.