Radyoterapide kullanılan iki farklı tedavi planlama sistemi ile yüksek gradlı beyin tümörlü hastaların tedavi planlarının karşılaştırılması
Comparison of two different treatment planning systems used in radiotherapy and treatment plans of patients with high grade brain tumor
  1. Tez No: 703072
  2. Yazar: ELİF YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniğinin uygulanmasında tedavi planlama sisteminin (TPS) önemli bir yeri vardır. Tedavi planlama sistemleri, doğru doz hesaplama becerilerine sahip algoritmaları olan bir yazılım paketi ve donanım platformudur. Farklı tedavi planlama sistemleri arasında klinik işlevsellik, hesaplama doğrulukları, optimizasyon uygulama ve algoritmaları gibi çeşitli parametreler farklılık göstermektedir.Başarılı bir radyoterapi planlaması için planlanan doz ile hedef bölgeye verilen doz arasındaki farkın en az düzeyde olması beklenir. Bu tez çalışmasında sol temporal lob yerleşimli 15 Yüksek gradlı beyin tümörü tanılı hastanın tedavi planları Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi(YART) tekniği ile Eclipse tedavi planlama sistemi ve Prowess tedavi planlama sisteminde yapıldı. Planlardan elde edilen verilerle tedavi planlarının homojenite indeks değerleri (HI), conformite indeks değerleri (CI) ilehedef hacim, sağ lens, sol lens, beyin sapı, kiazma, hipofiz, sağ göz, sol göz, sağ optik sinir, sol optik sinir, sağ kohlea, sol kohlea ve tüm beyinin aldığı dozlarhesaplanmış ve her iki planlama sisteminden elde edilen doz volüm histogramları(DVH) ile karşılaştırıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak birbiriyle karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlarda yüksek gradlı beyin tümörü tanılı hastaların tedavisinde Eclipse tedavi planlama sisteminde elde edilen planlamaların Prowess tedavi planlama sistemindeki planlamalara göre tedavi alanı tarafındaki kritik organları daha iyi koruduğu fakat hedef hacme maksimum dozun verilmesinde birbirlerine karşı bir avantaj ya da dezavantajın olmadığı görülmüştür. Radyoterapi tedavisinde daha başarılı sonuçlar elde etmek için tedavi planlama sistemlerinin her daim yeni teknolojilerle desteklenerek geliştirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Treatment planning system (TPS) has an important place in the application of intensity modulated radiotherapy technique. Treatment planning systems is a software package and hardware platform with algorithms with accurate dose calculation capabilities. Various parameters such as clinical functionality, computational accuracies, optimization application and algorithms differ between different treatment planning systems. For a successful radiotherapy planning, the difference between the planned dose and the dose given to the target area is expected to be minimal. In this thesis, the treatment plans of 15 patients with a diagnosis of high-grade brain tumor located in the left temporal lobe were made using the Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) technique, the Eclipse treatment planning system and the Prowess treatment planning system. With the data obtained from the plans, homogeneity index values (HI) of the treatment plans, conformity index values (CI) and target volume, right lens, left lens, brain stem, chiasma, pituitary, right eye, left eye, right optic nerve, left optic nerve, The doses received by the right cochlea, the left cochlea and the whole brain were calculated and compared with the dose volume histograms (DVH) obtained from both planning systems. The obtained data were statistically compared with each other. In the results obtained, it was seen that the plans obtained in the Eclipse treatment planning system in the treatment of patients with high grade brain tumor protect the critical organs on the side of the treatment area better than the plans in the Prowess treatment planning system, but there is no advantage or disadvantage against each other in delivering the maximum dose to the target volume. It suggests that treatment planning systems should always be developed by supporting new technologies in order to achieve more successful results in radiotherapy treatment.