Tropikal iklimlerde düşük maliyetli ve enerji etkin konut tasarımı: Gine örneği
Low cost and energy efficient housing design in tropical climates: The case of Guinea
  1. Tez No: 703071
  2. Yazar: ANSOU KAMANO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gine'nin genelinde nüfus hızla artmakta ve özellikle kentsel alanlarda düşük gelir gruplarının yaşadığı mevcut konutlar düzensiz kentleşme içerisinde“gecekondu”şeklinde üretilmektedir. Planlı yapılaşmalar ise genellikle bölgenin kültürünü ve ihtiyaçlarını bilmeyen yabancı mimarlar tarafından yapılmaktadır. Her iki durumda da yapı kabuğunun iklim verilerine göre şekillenmediği bilinen bir gerçektir. İklimsel özelliklere göre şekillenen bir yapı kabuğu, hem kullanıcı konforunu üst düzeylere taşırken hem de binanın sürdürülebilirliği ve çevreyle olan iletişimi noktasında olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu kapsamda, Gine'deki iklim koşullarına uygun, yöre halkının ihtiyaçlarına cevap verebilecek düşük maliyetli ve enerji etkin konut tasarımın nasıl yapılabileceği sorusunun cevaplarının arandığı bu tez çalışmasında Gine'nin yerel mimari kriterleri araştırılmış olup tropikal iklim bölgelerinde yapılmış düşük maliyetli iyi uygulama örnekleri seçilerek incelenmiş ve önerilen tasarım için bir yol haritası belirlenmiştir. Belirlenen tasarım kriterlerin ışığında, Gine'nin mevcut yapılaşma durumu ve yerel halkın ekonomik şartları göz önünde bulundurularak enerji etkin ve düşük maliyetli olacak çevre dostu sürdürülebilir bir prototip konut önerilmiştir. Gine'de inşaat malzemelerin fiyat tarifesine göre prototipin inşaat maliyet tahmini yapılmış ve Autodesk Insight simülasyon yazılımı yardımıyla enerji verimlilik analizleri yürütülmüştür. Sonuç olarak, Gine halkının yaşam kültürüne uygun mekânsal özelliklere sahip, söz konusu tropikal iklim için konfor koşullarını sağlayan, enerji etkin ve düşük gelir grupları için tasarlanmış prototipin 13 220,10 USD ile inşaatı başlatılabileceği görülmüş ve tükettiği enerji kullanım yoğunluğu'nun 78,8 kWh/m2/yıl olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Guinea, the population is increasing rapidly and the existing houses where low-income groups live, especially in urban areas, are produced in the form of“slums”in irregular urbanization. Generally, planned constructions are designed by foreign architects who aren't familiar with the culture and needs of the local region. In such cases, usually the building envelope is not shaped according to climate data. A building envelope, shaped in consideration of the climatic data, doesn't only bring the user's comfort to higher levels, but also makes positive contributions to the sustainability of the building and its relation with the environment. In this context, a study has been conducted in order to creat a low-cost and energy-efficient housing design that is both suitable for the climatic conditions in Guinea and the needs of the local people. In this study, the local architectural criteria of Guinea was investigated, some good practice low-cost houses examples made in tropical climates were selected and examined, and a guideline for the proposed design has been determined. In view of the determined design criteria, an environment friendly, sustainable, energy efficient and low-cost prototype housing has been proposed, considering the current construction situation of Guinea and the economic conditions of the local people. The construction cost of the prototype was estimated according to the schedule of construction materials in Guinea, and energy efficiency analysis were carried out using Autodesk Insight simulation software. As a result, it has been observed that it is possible to begin the construction of the prototype designed for low-income group based on the climatic conditions of Guinea at the cost of 13 220,10 USD, and the energy usage intensity consumed was approximately 78.8 kWh/m2/year.