Ratlarda serebral iskemi-reperfüzyon modelinde silimarin ve timokinonun koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of protective effects of silymarin and thymoquinone in the cerebral ischemia-reperfusion model in rats
- Tez No: 703163
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Serebrovasküler hastalıklar, dünya çapında morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir. Bu çalışmada, serebral iskemi reperfüzyon oluşturulmuş sıçanlarda antioksidan etkinliği bilinen silimarin ile timokinon ve ikisinin kombine kullanımının histomorfolojik ve biyokimyasal açıdan etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Toplam 5 grupta 49 erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. 1-SHAM (n=7); 2-İskemi-reperfüzyon (REP) (n=12); 3-Silimarin (200 mg/kg) + İskemi-reperfüzyon (SİR) (n=9); 4-Timokinon (3 mg/kg) + İskemi-reperfüzyon (TİR) (n=11) 5-Silimarin (200 mg/kg) + Timokinon (3 mg/kg) + İskemi-reperfüzyon (STİR) (n=10). Etken maddeler 14 gün süreyle ip uygulandı. 14. gün sıçanlarda bilateral karotis arter ligasyonuyla 30 dakika iskemi oluşturuldu. Reperfüzyondan 24 saat sonra ötenazi uygulanarak doku örnekleri alındı. Deneklerin nörolojik muayeneleri, genel histopatolojisi yanı sıra anti kaspaz-3 antikoru ve TUNEL yöntemiyle apopitoz, anti GFAP antikoruyla da astrosit aktivasyonu değerlendirildi. Serum örneklerinden toplam antioksidan (TAS) ve toplam oksidan (TOS) seviyeleri, oksidatif stres indeksi (OSI) ve TMAO düzeyleri değerlendirildi. Nörolojik muayenelerinin değerlendirilmesinde SHAM grubu en düşük, REP grubu en yüksek değerlere sahipti (p=0.001). SİR, TİR ve STİR gruplarının skorları REP grubundan düşük olmakla birlikte, aralarındaki fark anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases are an important cause of morbidity and mortality worldwide. This study aimed to investigate the histomorphological and biochemical effects of the combined use of silymarin and thymoquinone with known antioxidant effects in rats with cerebral ischemia-reperfusion. 49 male Wistar albino rats were used in 5 groups. 1-SHAM (n=7); 2-Ischemia-reperfusion (REP) (n=12); 3-Sylymarin (200 mg/kg) + Ischemia-reperfusion (SIR) (n=9); 4-Thymoquinone (3 mg/kg) + Ischemia-reperfusion (TIR) (n=11) 5-Sylymarin (200 mg/kg) + Thymoquinone (3 mg/kg) +ischemia-reperfusion (STIR) (n=10). Active substances were applied ip for 14 days. On the 14th day, 30 minutes of ischemia was induced in rats by bilateral carotid artery ligation. Euthanasia was performed 24 hours after reperfusion, and tissue samples were taken. In addition to the neurological examinations and general histopathology of the subjects, apoptosis was evaluated with anti-caspase-3 antibody and TUNEL method, while astrocyte activation was evaluated with anti-GFAP antibody. Total antioxidant (TAS) and total oxidant (TOS) levels, oxidative stress index (OSI), and TMAO levels were evaluated from serum samples. In the neurological examinations, the SHAM group had the lowest and the REP group had the highest values (p=0.001). Although the scores of the SIR, TIR, and STIR groups were lower than the REP group, the difference between them was not significant. In the histopathological evaluation: while increased degeneration was observed in the REP group, degeneration decreased in the SIR, TIR, and STIR groups.