Hukuksal boyutu itibariyle kültür: Kültür hukuku
Culture in terms of its legal dimension: Cultural law
  1. Tez No: 703206
  2. Yazar: İLKNUR ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Kültür, birtakım değerlerle yaşam tarzlarını ihtiva eden geniş bir tanım alanıdır. İnançlar, yaşam tarzları, kültür varlıkları, performans sanatları, müzeler, festivaller, bayramlar, kitap, gazete ve dergi gibi basılı materyaller, edebiyat, kütüphaneler, filmler, televizyon ve radyo yayıncılığı, şehir planlaması ve mimari, somut olmayan kültürel miras gibi birbirinden farklı alanları kapsayan geniş bir kültürel alandan bahsedilebilir. Bütün bu alanlar hep birlikte insanların ve toplulukların bakış açılarını ve yaşam biçimlerini şekillendirir. Kültüre dair farklı politikalar ise hukuk kuralları aracılığıyla uygulanmaktadır. Bu nedenle geniş kültür alanı, hukuki düzlemde de bütün olarak ele alınmayı hak etmektedir. Kültür alanında, iç hukukumuzda geniş bir mevzuatın uygulayıcısı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra kültürle ilgili faaliyet gösteren birçok idari yapı bulunmaktadır. Yine kültürle ilgili çok sayıda uluslararası anlaşma ile ülkemizin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlar bulunmaktadır. Kültür alanının en iyi şekilde düzenlenmesi için kültürle ilgili mevcut hukuki sistemin bütüncül bir bakış açısıyla analizi gereklidir ve bu da Kültür Hukuku'nun uğraş alanı olabilir. Bu çalışmada gerek iç hukukumuzda, gerekse uluslararası alanda mevcut kültür hukuku kuralları ve mekanizmaları genel hatlarıyla ele alınarak kültür hukuku perspektifinden bir değerlendirme yapılmaktadır. Kültür ve medeniyetin korunması ve geliştirilmesi ve bu ülkede yaşayan bireylerin bilgi düzeylerini artırmak ve kültürel değerleri korumak ve geliştirmek için yapılabilecek düzenlemeleri saptamak amacıyla, kültür alanında mevcut ulusal ve uluslararası kurumsal ve hukuksal düzenlerin araştırılması gerekmektedir. Böylece konuya geniş bir perspektiften bakmak ve belirli bir hukuk dalı olarak konuyu ele almak elzem görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Culture is a wide range of definition that includes a number of values and lifestyles. Beliefs, lifestyles, cultural heritage, performing arts, museums, cultural heritage, festivals, feasts, books, printed materials such as newspapers and magazines, literature, libraries, movies, television and radio broadcasting, urban planning and architecture, covers a wide range of different areas All these areas together form the perspectives and lifestyles of people and communities. Different policies on culture are implemented through the rules of law. For this reason, the wide cultural area deserves to be considered as a whole on the legal level as well. Besides the Ministry of Culture and tourism, which is the enforcer of a wide range of legislation in our domestic law, there are many administrative structures operating in relation to culture. There are also many international agreements related to culture and international organizations of which our country is a member. In order to best regulate the cultural field, an analysis of the existing legal system related to culture from a holistic perspective is required, and this may be the field of study of Cultural Law. In this study, an evaluation is made from the perspective of cultural law by taking into consideration the existing culture in our domestic law and international law rules and mechanisms in general. In order to determine the regulations that can be made for the protection and development of culture and civilization, the existing national and international institutional and legal systems in the field of culture must be investigated.