The relationship of the characteristics of the force-time curve with some bio-kinematic variables during the takeoff phase of basketball layup
Basketbol dizilişinin kalkış aşamasında kuvvet-zaman eğrisinin özelliklerinin bazı biyo-kinematik değişkenlerle ilişkisi
- Tez No: 703221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırmanın problemi, turnike atışlarını etkileyen biyomekanik değişkenlere odaklanmaktır. Araştırma, basketbolda turnike şutunda kuvvet-zaman fonksiyonunun değerleri ile turnike şutunda bazı biyomekanik değişkenlerin değerlerini tespit etmeyi ve bazı biyo-kinematik değişkenlerde kuvvet-zaman fonksiyonunun ilişkisine ulaşmayı amaçlamaktadır. turnike çekiminin ilerleme aşaması. Araştırmacı, araştırmanın doğasına uygunluğu nedeniyle betimsel yaklaşımı kullanmıştır. Araştırma örneklemi, Irak basketbol takımını temsil eden (5) ileri düzey oyuncudan oluşmaktadır. Araştırmacı, platform ve Foot Scan için Japon yapımı iki SONY dijital kamera ve Japon yapımı bir Lenovo dizüstü bilgisayar kullandı. Araştırmacı, veri toplama aracı olarak bir anket ve boy ve buna karşılık gelen vücut kütlesini ölçtü ve araştırmadaki biyo-kinematik değişkenler iki gruba ayrıldı. Birinci grup, bilgisayarda hareket analizi yazılımı aracılığıyla ölçülen ölçülen değişkenlerle ilgilidir. İkinci grup, fiziksel yasalarla ölçülen değişkenlere ve Foot Scan cihazının varyantlarına dayalı olarak çıkarılan değişkenleri çıkardı. Keşif deneyi, 9/4/2021 Cuma günü saat on birde Dohuk Valiliği'ndeki Duhok Spor Kulübü'nün kapalı basketbol salonunda, oyuncunun (Resolution) boyutlarına göre en iyi video görüntüsünü elde etmek amacıyla yapılmıştır. iki kamera. Yan kamera oyuncunun sağına yatay (8) metre uzaklıkta ve kamera odak merkezinden yerden (1,50) metre yükseklikte, ön kamera ise , oyuncunun yanından bitiş çizgisinden (8) metre uzaktaydı ve kamera odak merkezinden (1,50) metre ölçülen bir yükseklikte ve ayrıca bir Ayak Tarama kurulumunun yerleştirildiği bir Ayak Taraması kurulumundaydı. oyuncunun durduğu yer. Ana deney 10/4/2021 Cumartesi günü saat 18.00'de Duhok Spor Kulübü kapalı basketbol salonunda yapıldı. Kameralar ve Ayak Taraması, önceki keşif deneyinde ölçülenlerle aynı yere ve aynı yüksekliklere yerleştirildi. Değerler, elde edilecek istatistiksel pakete (SPSS) dayanılarak (aritmetik ortalama, standart sapma, varyasyon katsayısı ve (Pearson) basit korelasyon katsayısı) istatistiksel olarak ele alındı ve araştırmacı, maksimum arasında önemli bir negatif korelasyon olduğu sonucuna vardı. Yerdeki kuvvet ve çarpışmanın başlangıç pozisyonundaki dayanak açısı.Yerdeki maksimum kuvvet ile itme fazında ortaya çıkan üç boyutlu yer değiştirmenin uzunluğu ve hızı arasında önemli bir pozitif korelasyon vardır.Ayrıca, yerdeki maksimum kuvvet, yükselme aşamasının süresi, X, Y, Z gibi üç boyutla sonuçlanan yer değiştirmenin uzunluğu, yükselecek açısal farkın miktarı ve yörüngenin değeri arasında pozitif ve anlamlı bir korelasyon. yükselen fazdaki cismin kütle merkezi.Ayrıca, yerdeki maksimum kuvvet ile cismin geri kalanı arasında önemli bir korelasyon yok. Değişkenleri tüm aşamalarında inceleyin.
Özet (Çeviri)
The aim of this study lies in focusing on the biomechanical variables affecting the layup shooting. The research aims to identify the values of the force-time function in the layup shooting of basketball and the values of some biomechanical variables in the layup shooting of basketball and to reach the relationship of the force-time function in some bio-kinematic variables in the stage of the advancement of the layup shooting. The researcher used the descriptive approach for its relevance to the nature of the research. The research sample consists of (5) advanced players representing Iraq's basketball team. The researcher used two Japanese-made SONY digital cameras, and a Japanese-made Lenovo laptop computer for the platform and Foot Scan. The researcher used a questionnaire and measuring height and corresponding body mass as means of data collection, and the bio-kinematic variables in the research were divided into two groups. The first group is concerned with the measured variables, which were measured by means of movement analysis software in the computer. The second group extracted variables that were extracted based on the variables measured by physical laws and the variants of the Foot Scan device. The reconnaissance experiment was conducted on Friday 9/4/2021 at eleven o'clock in the indoor basketball hall of the Duhok Sports Club in Dohuk Governorate in order to obtain the best video image of the player (Resolution) according to the dimensions of the two cameras. The side camera was placed to the right of the player at a horizontal distance of (8) meters, and at a height from the ground from the center of the focus of the camera (1,50) meters, and as for the front camera, it was far from the finish line from the player's side (8) meters, and at a height of measured from the center of the camera focus (1,50) meters, as well as the installation of a Foot Scan, which placed the place where the player stands. The main experiment was conducted on Saturday 10/4/2021 at 6:00 pm in the indoor basketball hall of Duhok Sports Club. The cameras and the Foot Scan were placed in the same place and at the same heights that were measured in the previous exploratory experiment. The values were treated statistically by relying on the statistical package (SPSS) to extract (arithmetic mean, standard deviation, coefficient of variation, and simple correlation coefficient of (Pearson), and the researcher concluded that there is a significant negative correlation between the maximum force on the ground and the fulcrum angle in the starting position of the collision. There is a significant positive correlation between the maximum force on the ground and the length and speed of the resulting three-dimensional displacement in the thrust phase. Also, there is a positive significant correlation between the maximum force on ground, the time of the rise phase, the length of the displacement resulting in three dimensions, X, Y, Z, the amount of the angular difference to rise, and the value of the trajectory of the center of mass of the body in the rising phase. Moreover, there is the absence of significant correlations between the maximum force on ground and the rest of the study variables in all its stages.