Kompozit ayak kullanan unilateral diz altı amputelerde farklı topuk desteklerinin yürüyüş ve ambulasyon aktiviteleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different heel supports on walking and ambulation activities in unilateral below-KNEE amputees using composite foot
- Tez No: 703220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, kompozit karbon ayak kullanan unilateral diz altı amputelerde farklı topuk desteklerinin yürüyüş ve ambulasyon aktiviteleri üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya İstanbul Medipol Üniversitesi Protez Ortez Merkezi ve Otto Bock Medikal Hizmetleri'ne başvuran unilateral diz altı amputasyonu olan kompozit ayak kullanan, yaşları 18-50 yıl arasında, en az 1 yıldır protez kullanan ve okur-yazar bireyler gönüllülük esasıyla dahil edildi. Kullanıcılar önce ön değerlendirme olarak Klinik Değerlendirme Formunu Orthotist & Prosthetist ile birlikte doldurdu. 30 Saniye Kalk-Otur Testi, Tandem Duruş Testi, Tandem Yürüyüş Testi, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi, her bir topuk desteği için ve desteksiz olacak şekilde toplamda 3 kez basit yönergelerle birlikte ilgili uzmanla birlikte uygulandı. Uygulama sıralamasının sonucu etkileme ihtimalini minimuma indirmek için uygulama sıralaması rastgele belirlendi ve her uygulama arasında 15 dakika ara verildi. Katılımcıların sağlam taraf yük aktarım hattı ile ampute taraf yük aktarım hattı arasındaki farkları ölçmek için 3D L.A.S.A.R Posture cihazı kullanıldı. İstatistiksel analizler için Windows tabanlı SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Demografik veriler için tanımlayıcı istatistik yapıldı. İstatistiksel analizlerde non-parametrik testler kullanıldı. Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi kullanılarak veriler değerlendirildi. Kamasız, siyah kama ve beyaz kama karşılaştırmasında anlamlı fark bulunamadı.(p>0,05) Pedobarografik ölçüm içeren bilgisayar destekli cihazların, yürüyüşün fazlarını değerlendiren ölçüm ve yazılımların kullanılmasının yürüyüş ve ambulasyon testleri yerine daha kesin sonuçlar vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of different heel supports on gait and ambulation activities in unilateral below-knee amputees using composite carbon feet. Voluntary individuals who applied to Istanbul Medipol University Prosthesis Orthotics Center and Otto Bock Medical Services, using composite feet with unilateral below-knee amputation, aged between 18-50 years, using prosthesis for at least 1 year and literate, were included in the study on a voluntary basis. Users first filled out the Clinical Evaluation Form with Orthotist & Prosthetist as a preliminary assessment. 30-Seconds Chair Stand Test, Tandem Stance Test, Tandem Walk Test, Single Leg Stand Test, The Timed Up and Go Test were applied for each heel support and without support 3 times in total, with simple instructions, together with the relevant specialist. In order to minimize the possibility of the application sequence affecting the result, the application order was randomly determined and a 15-minute break was given between each application. The 3D L.A.S.A.R Posture device was used to measure the differences between the intact side load transfer line and the amputee side load transfer line of the participants. Windows-based SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis. Descriptive statistics were made for demographic data. Non-parametric tests were used for statistical analysis. Data were evaluated using the Wilcoxon Paired-Sample Test. No significant difference was found in the comparison of non-wedge, black wedge and white wedge.(p>0.05) It is thought that using computer-assisted devices with pedobarographic measurement, measurements and software that evaluates the phases of gait will give more precise results instead of gait and ambulation tests.