Huzurevi yaşlılarında plantar duyuya yönelik fizyoterapi yaklaşımlarının denge ve düşme üzerine etkisi
The effects of physiotherapy approaches to plantar sensation on balance and fall in nursing home elderly
  1. Tez No: 703329
  2. Yazar: MÜYESSER CAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yaşlanma ile görülen değişiklikler sebebi ile denge fonksiyonunda bozulma ve düşme riskinde artış görülmektedir. Plantar duyu seviyesinde görülen azalmanın denge fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir. Çalışmamız, plantar duyuya yönelik fizyoterapi yaklaşımlarının denge ve düşmeye etkisini incelemek amacı ile planlandı. Çalışmaya dahil edilen 33 yaşlı birey randomize olarak iki gruba ayrıldı, ilk gruba plantar duyuyu arttırmaya yönelik egzersizler uygulanırken diğer gruba dokulu tabanlık kullanımı ile benzer egzersizler yaptırıldı. Çalışma programı haftada 3 gün, 8 hafta boyunca, 40 dakika sürecek şekilde planlandı. Katılımcılara Biodeks cihazı ile statik denge ve düşme riski, pedobarografik analiz, Berg denge ölçeği, 30 Saniye kalk otur testi değerlendirmeleri yapıldı. Katılımcılara ilk ölçüm yapıldıktan sonra dört hafta beklendi ve ikinci ölçüm yapıldı, ikinci ölçümden sonra tedavi programına başlandı, tedavi programı bitiminde üçüncü ölçüm, tedavi bitiminden dört hafta sonra da dördüncü ölçüm yapıldı.
Özet (Çeviri)
There is an increase in the risk of deterioration in balance function and fall due to changes occurs with aging. It is known that the decrease in the level of plantar sensation affects the balance function. Our study was planned to observe the effects of physiotherapy approaches to plantar sensation on balance and fall in nursing home elderly. The 33 elderly individuals included in the current study were randomly divided into two groups, the first group was given exercises to increase plantar sensation, while the other group was given similar exercises using textured insoles. Participants carried out 3 exercise sessions weekly for 12 weeks and each session lasts 40 minutes. Static balance and fall risk assessment were performed using the Biodex balance system, moreover pedobarographic analysis, Berg balance scale, 30 second get up and sit test were evaluated. In the beginning the participants were evaluated, second evaluation was made four weeks later from first evaluation, the treatment program was started after the second evaluation, the third evaluation was made at the end of the treatment program and the fourth evaluation was made four weeks after the end of the program.