Ege Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma merkezinde hepatosellüler kanser nedeniyle karaciğer nakli yapılan hastaların analizi, nüks ve mortalite prediktörlerinin saptanması
Analysis of patients WHO had liver transplantation for hepatocellular cancer at Ege University organ transplantation application and research center, and determination of recurrence and mortality predictors
  1. Tez No: 703417
  2. Yazar: MELİKE AYYILMAZ YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Türkiye'nin gelişmiş karaciğer nakil merkezlerinden biri olan Ege Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde hepatosellüler kanser nedenli yapılan karaciğer nakillleri ile ilgili 10 yıllık tecrübeyi ortaya koymak. Hastaların sosyodemografik özellikleri, yaşam süresi ve nüks ile ilgili parametrelerini analiz etmek ve dünya verileri ile mukayese etmektir. Bu çalışma HSK'de karaciğer nakliyle kabul edilebilir sonuçlar elde edilen hastaların sayısını artırmak için literatürdeki her gün daha da büyüyen dataya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Gereç-Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2010-Aralık 2019 tarihleri arasında karaciğer nakli olan ve eksplante karaciğer patolojisinde hepatosellüler kanser tanısı alan 80 erişkin hasta bilgileri retrospektif olarak toplandı. 18 yaş altı, kimlik ve protokol bilgileri olmayan, eksik verileri olan, hepatosellüler kanser dışı sebeple nakil olan, patolojide hepatosellüler kanser tanısı almayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalarla ilgili kategorik değişkenlerin sağkalım analizi Kaplan-Meier analizi, sürekli değişkenler ise Cox regresyon analizi ile test edildi. Yaşam süresi ile ilişkili veriler çok değişkenli Cox regresyon analizine alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 80 hastanın 63(%78,8)'ü erkek, 17(%21,3)'si kadın; yaş ortalaması: 59,08±8,44 yıldır. En sık HSK etiyolojisi 42 (%52,5) hasta ile HBV enfeksiyonudur. Hastaların nakil öncesi 16(%20)'ında Child-Pugh evre A, 37(%46,3)'inde B, 27(%33,8)'sinde C olarak saptanmıştır. Hastaların ortalama yaşam süresi 81,3 ± 7,4 (%95 CI: 66,7- 95,9) aydır.
Özet (Çeviri)
Background & Aims: To reveal 10 years of experience in hepatocellular cancer-induced liver transplants performed at Ege University Organ Transplantation Application and Research Center, one of Turkey's advanced liver transplant centers. The aim is to analyze the sociodemographic characteristics, life expectancy and relapse parameters of the patients and compare them with world data. This study aims to contribute to the ever-growing data in the literature in order to increase the number of patients with liver transplantation in HCC with acceptable results. Material & Methods: The data of 80 adult patients who underwent liver transplantation in our clinic between January 2010 and December 2019 and were diagnosed with hepatocellular cancer in explanted liver pathology were collected retrospectively. Patients under the age of 18, without identity and protocol information, with missing data, who were transplanted for non-hepatocellular cancer reasons, and who were not diagnosed with hepatocellular cancer in the pathology were not included in the study. Survival analysis of categorical variables related to patients was tested with Kaplan-Meier analysis, and continuous variables were tested with Cox regression analysis. Data related to survival were included in the multivariate Cox regression analysis. Results: Of the 80 patients included in the study, 63 (78.8%) were male, 17 (21.3%) were female; mean age: 59.08±8.44 years. The most common etiology of HCC was HBV infection with 42 (52.5%) patients. Child-Pugh stage A was detected in 16 (20%) of the patients before transplantation, B in 37 (46.3%) and C in 27 (33.8%) patients. The mean life expectancy of the patients was 81.3 ± 7.4 (95% CI: 66.7- 95.9) months.