COVİD-19 tanısı alan hastaların hastaneye başvuru semptomları ile yaş, komorbidite ve hastaneye yatış ilişkisi
Relationship between admission symptoms and age, comorbidity and hospitalization in patiens diagnosed with COVİD-19
- Tez No: 703484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, COVID-19 tanısı alan kişilerin başvuru semptomları ile yaş, komorbidite, hastaneye yatış arasındaki ilişkiyi ve hastaneye yatışı yapılan hastalar ile ayaktan tedavi alanlar arasında semptom, komorbidite, yaş ve cinsiyet açısından fark olup olmadığını belirlemeyi hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, 01.11.2020-31.12.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 polikliniğine başvuran ve COVID-19 tanısı alan 220 hasta ile yapılmıştır. Hastalar yatarak ve ayaktan tedavi olmak üzere iki gruba ayrıldı. Yatışı etkileyen faktörler ve gruplar arasındaki fark araştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular, IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to determine the relationship between the admission symptoms of patients diagnosed with COVID-19 and age, comorbidity, hospitalization, and whether there is a difference in terms of symptoms, comorbidity, age and gender between hospitalized patients and outpatients. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted with 220 patients who applied to the Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital COVID-19 outpatient clinic between 01.11.2020 and 31.12.2020 and were diagnosed with COVID-19. The patients were divided into two groups as inpatient and outpatient treatment. The factors affecting hospitalization and the difference between the groups were investigated. The findings obtained in the study were statistically analyzed using the IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS, Turkey) program. p < 0.05 was considered statistically significant. RESULTS: In our study, cough, shortness of breath and fatigue symptoms were frequently found in COVID-19 patients, and hypertension (HT), diabetes mellitus (DM) and coronary artery disease (CAD) were the most common chronic diseases. Thorax CT of 83% of COVID-19 patients was compatible with viral/covid pneumonia, and 92% of these patients were hospitalized. According to our study, young age, increase in CRP, compatibility of thoracic CT with COVID-19 viral pneumonia, presence of myalgia and asthma-COPD predict hospitalization positively. Comorbidities and admission symptoms did not affect the admission decision. CONCLUSION: In our study, the most common complaint in the patients was cough with 43.6% (n=96), and the most common disease was HT with 50.9% (n=112). When the thorax CT scans were examined, 82.7% (n=112) were compatible with viral/covid pneumonia. 92% of the patients whose thorax CT was compatible with viral/covid pneumonia were hospitalized. In our study, a statistically significant difference was found in the inpatient group compared to the outpatients in terms of younger age, increased CRP, low hemoglobin, lymphopenia, increased AST, shortness of breath and presence of fever. According to our study, young age and increase in CRP predicted by hospitalization positively. It is recommended to be more careful in the follow-up of patients with suspected COVID-19 and the symptoms we mentioned, and in the decision to hospitalize if necessary. KEYWORDS: COVID-19, comorbidity, age, symptoms