COVİD-19 pandemisinde aktif görev alan sağlık hizmeti çalışanlarının okupasyonel performans, kaygı düzeyi ve iş-yaşam dengesinin incelenmesi
Investigation of occupational performance, anxiety level and work-life balance of HEALTH care workers who working actively during the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 703528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Halk Sağlığı, Occupational Therapy, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
COVID-19 pandemisinde tüm toplum ile birlikte sağlık hizmeti çalışanları da oldukça etkilenmiştir. Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemisinde aktif görev alan sağlık hizmeti çalışanlarının okupasyonel performansları, kaygı düzeyi ve iş-yaşam dengesini incelemektir. Araştırmamıza Rize Devlet Hastanesinde çalışan ve pandemi birimlerinde aktif görev alan 122 sağlık hizmeti çalışanı dahil edildi. Tüm katılımcıların onamları ve demografik bilgileri alındı. Kişilerin iş-yaşam dengesini ölçmek için İş-Yaşam Dengesi anketi, kaygı düzeylerini belirlemek için Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve okupasyonel performanslarını ölçmek için Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ) uygulandı. Katılımcıların cinsiyet ve meslek gruplarına göre iş-yaşam dengesi, kaygı düzeyi ve okupasyonel performansları karşılaştırıldı. Katılımcıların iş-yaşam dengesi ile kaygı düzeyi ve okupasyonel performansları arasındaki ilişki analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In the COVID-19 pandemic, health care workers were also affected, along with the whole society. The aim of this study is to examine the occupational performance, anxiety level and work-life balance of health care workers who took an active role in the COVID-19 pandemic. 122 health care workers working in Rize State Hospital and taking active roles in pandemic units were included in our research. Consent and demographic information of all participants were obtained. The Work-Life Balance questionnaire was used to measure the work-life balance of the individuals, the State-Trait Anxiety Inventory to determine their anxiety levels, and the Canadian Activity Performance Measurement (COPM) to measure their occupational performance. Work-life balance, anxiety level and occupational performances of the participants were compared according to gender and profession. The relationship between the work-life balance of the participants, their anxiety level and occupational performance was analyzed.