I. Dünya Savaşı'nda tank teknolojileri (İngiltere örneği)
Tank technologies in the World War I (The case of England)
- Tez No: 703527
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tezin ana hedefi, I. Dünya Savaşı ile ilgili geri planda kalmış ve yeterince ilgi görmemiş bir alan olan tankları ve onların kullanım biçimlerini incelemektir. I. Dünya Savaşı'nın sıkışmış siper savaşlarına çare olmak için geliştirilen ve savaşın en önemli belirleyicisi olan askeri teknoloji faaliyetlerinin önemini de ön plana çıkarmak amaçlanmıştır. Tezde, I. Dünya Savaşı Tarihi'nde oldukça tartışmalı bir yere sahip tankların; ortaya çıkış fikirleri, ilk üretimleri, cephelerdeki başarı ve başarısızlıklarının nedenleri, nasıl kullanıldıkları ve ne gibi avantajlar sağladıkları ele alınacaktır. Ayrıca yaşanan muharebelerde görev alan askerlerin, üst düzey komuta heyetinin ve basının bu araçlara nasıl tepki verdiği ve dönemin askeri uzmanlarının bu araçları nasıl değerlendirdikleri ve bu yeni silahları kullanmak için ne tarz stratejik yöntemler izlediklerini göstermekte amaçlar arasındadır. Böylece tanklara neden iki savaş arası dönemde daha ağırlık verildiği ve yirmi yıl sonra en etkili savaş araçlarından biri olduğu daha net anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine tanks and their usage, which is an area that has remained in the background and has not received enough attention regarding the First World War. It is also aimed to highlight the importance of military technology activities, which were developed to remedy the stuck trench wars of World War I and which were the most important determinants of the war. In the thesis, tanks, which have a very controversial place in the History of World War I; the ideas of their emergence, their first production, the reasons for their success and failure on the fronts, how they are used and what advantages they provide will be discussed. In addition, it aims to show how the soldiers, senior command staff and the press reacted to these vehicles, how the military experts of the period evaluated these vehicles and what kinds of strategic methods they followed to use the new weapons. Thus, it will be understood more clearly why tanks were given more weight in the interwar period and that they are one of the most effective war vehicles twenty years later.