Endoskopik üriner sistem taşı tedavisi sırasında double J stent yerleştirilmesinin cinsel işlev bozukluğu üzerine etkisi
The effect of double J stent placement on sexual dysfunction during endoscopic urinary tract stone treatment
  1. Tez No: 703603
  2. Yazar: TEVFİK ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Böbrek ve üreter taşının tedavisi için uygulanan endoskopik taş tedavisi uygulamasının, stentli veya stentsiz gruplar arasında cinsel fonksiyonlar açısından farklılık gösterip göstermediğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 20-65 yaş aralığında endoskopik üreter taşı tedavisi yapılan, evli ve aktif cinsel hayatı olan 134 erkek hasta dahil edildi. Hastalara çalışma hakkında bilgilendirildi. Onam formu tüm hastalara imzalatıldı. Kliniğimizde endoskopik üreter ve böbrek taşı tedavisi kararı verilen hastalara preoperatif dönemde Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) formu doldurtuldu. Erektil işlev, cinsel ilişkiden memnuniyet, orgazmik işlev, cinsel istek ve genel memnuniyeti değerlendiren bu formun cevapları kayıt altına alındı. Hastaların demografik özellikleri, taşlarının boyutu, yeri, taşın dansitesi, uygulanan işlem belirlendi ve kayıt altına alındı. Çalışmadan bağımsız olarak, hastalara operasyon esansında stent takılıp takılmayacağına karar verildi. Hastalar double j stent takılan ve takılmayan olarak 2 gruba ayrıldı; stent takılan grup (Grup 1, n=83) ve stent takılmayan grup (Grup 2, n=51). Operasyon sonunda DJS takılan hastalara 4 hafta sonra stent çekilme gününde ve stent çekildikten 4 hafta sonrasında kontrol muayenesinde IIEF formu dortuldu. Stent takılmayan hastalara da 4 hafta sonra kontrol muayenesine geldiklerinde IIEF formu dortuldu. Genel demografik özellikler ve IIEF formu sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında; yaş (Grup 1= 44,84±11,47 ve Grup 2= 43,02±11,47 p=0,37), BMI (Grup 1= 25,46±2,56 ve Grup 2= 25,08±2,98 kg/m2, p=0,43), IIEF operasyon öncesi toplam skorları (Grup 1= 56,43±15,42 ve Grup 2= 56,06±13,67 p=0,88) arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate whether endoscopic stone treatment applied for the treatment of kidney and ureteral stones differ between groups with or without stent in terms of sexual functions. Material-Method: Endoscopic ureteral stone treatment performed, 134 male, married and had an active sexual life patients, between ages of 20-65 years old were included in our study. The patients were informed about the study. The consent form was signed. In our clinic, patients who will be treated for endoscopic ureter and kidney stones were filled in the International Erectile Function Index (IIEF) form before surgery. The answers of this form were recorded, which evaluated erectile function, satisfaction with sexual intercourse, orgasmic function, sexual desire and general satisfaction. The patients of the demographic characteristics, the size and location of the stones, the density of the stone, the procedure applied were determined and recorded. It was decided whether the patients would be stented during the operation, regardless of the study. The patients were divided into 2 groups as with and without double J stent; stented group (Group 1, n = 83) and non-stent group (Group 2, n = 51). Patients who had DJS implanted postoperatively were filled in the IIEF form on the day of stent removal 4 weeks later and when they came to the control examination 4 weeks after the stent was removed. The patients who did not have stent were filled in the IIEF form when they came to the control examination 4 weeks later. General demographic characteristics and IIEF form results were compared. Results: Between the groups; age (Group1 = 44.84 ± 11.47 and Group2 = 43.02 ± 11.47 p = 0.37), BMI (Group1 = 25.46 ± 2.56 and Group2 = 25.08 ± 2.98 kg / m2, p = 0.43), there was no statistically significant difference between the pre-operative total scores of IIEF (Group1 = 56.43 ± 15.42 and Group2 = 56.06 ± 13.67 p = 0.88).