Detection and remediation of Turkish phishing websites
Türk oltalama sitelerinin tespiti ve engellenmesi
- Tez No: 703604
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAY SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Siber teknolojilerin hızlı gelişimi hayatımızı kolaylaştırdı. İnternet bankacılığı, e-ticaret ve sosyal medya gibi faaliyetler hayatımızın bir parçası olmaya başladı, ancak saldırganların yararlanabileceği daha fazla tehdit yüzeyi ortaya çıktı. Oltalama saldırıları, saldırganların en çok tercih ettiği ve en bilinen siber suçlardır birisidir. Saldırganlar, sosyal mühendislik teknikleri uygulayarak kurbanların kişisel bilgilerini oltalama web siteleri aracılığı ile ele geçirirler. Araştırmacılar, çeşitli yaklaşımlar kullanarak oltalama sitelerini tespit etmeye çalışıyorlar. Fakat, oltalama sitelerinin tespit edilmesinden sonra zararı en aza indirmek için gerekli olan bir diğer adım ise bu tür sitelerin mümkün olan en kısa sürede engellenmesidir. Bu çalışmada, Türkiye'deki oltalama sitelerini gerçek zamanlı olarak tespit etmek için hibrit Evrişimli Sinir Ağları+Çift Yönlü Uzun Kısa Süreli Bellek ve Rassal Orman sınıflandırıcıları kullandık, ardından tespit edilen oltalama sitelerini hedeflenen barındırma sağlayıcılarına bildirmenin etkisini Türkiye'deki Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi, USOM ile karşılaştırdık. Ayrıca üç tane Türk İnternet Servis Sağlayacısının USOM'un kara listesinde görüntülenen oltalama tehdidine karşı engelleme sürelerini ölçtük. Çalışmamız, USOM'a kötüye kullanım bildirimleri göndermek ile barındırma sağlayıcılarına kötüye kullanım bildirimleri göndermek arasında istatistiksel olarak önemli bir fark olmadığını göstermektedir. Öte yandan, bir İnternet Servis Sağlayısının engelleme süresinin bir diğerinden daha yavaş olduğunu bulguladık.
Özet (Çeviri)
The rapid development of cyber technologies has made our life easier. Activities such as online banking, e-commerce and, social media have started to become a part of our lives; however, more threat surface has also emerged for attackers to leverage due to them. Phishing attacks are one of the most preferred and well-known cybercrimes by attackers. Attackers use social engineering techniques to obtain victims' personal information through phishing websites. To remedy this, researchers, on the other hand, have been trying to detect phishing websites by using several approaches. However, after detecting a phishing website, a significant step is to remediate phishing websites as soon as possible to minimize the damage. In this study, we used hybrid CNN+BiLSTM and Random Forest classifiers to detect Turkish phishing websites in real-time. We measured the impact of notifying phishing websites to targeted hosting providers compared to Turkish CERT, USOM. Additionally, we measured phishing website blocking time for three Turkish ISPs. Our work shows no statistically significant difference between sending abuse notifications to USOM and sending abuse notifications to hosting providers. On the other hand, we found that one ISP's blocking time is slower than another.