Akıllı doğal gaz şebekelerinde siber güvenlik açıklarının araştırılması ve olgunluk modeli geliştirilmesi
Investigation of cybersecurity vulnerabilities and development of maturity model in smart natural gas networks
- Tez No: 703606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, akıllı doğal gaz şebekelerinde siber güvenlik açıklarının araştırılması için bir olgunluk modeli geliştirilmiştir. Bu geliştirilen model akıllı doğal gaz şebekesine sahip enerji kurumlarının siber güvenlik açısından sistemlerinin güvenliği ölçer. Bu model sistemlerin siber güvenlik açısından olgungun seviyelerini gösterir. Bu değerlerin kurumun siber saldırılara karşı olan dayanıklığının ölçülmesinede katkı sunar. Olgunluk modeli uzman görüşü ve AHP metodu kullanılarak oluşturulmuştur. Bu modelde akıllı doğal gaz şebekelerine ait ana ve alt bileşenler belirlenerek AHP metodu kullanılarak sistemlerin önem ağırlıkları hesaplanmıştır. Doğal gaz dağıtımı yapan şirketlerin sayısal bir değer ile ifade edilebilen olgunluk modeli seviyeleri belirlenerek olgunlaşmaları için bir yol haritası çıkarılmıştır. Bu oluşturulan model ile doğal gaz şirketlerinden örnekleme yapılarak siber güvenlik açısından açıklıklar araştırıldı ve olgunluk seviyeleri hesaplandı. Bu olgunluk modeli 3 farklı kurum ve 5 farklı uzman görüşü alınarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a maturity model has been developed to investigate cybersecurity vulnerabilities in smart natural gas networks. This developed model measures the security of the systems of energy institutions with smart natural gas networks in terms of cybersecurity. This model shows the mature levels of systems in terms of cybersecurity. These values contribute to measuring the resilience of the institution against cyber attacks. The maturity model was created using expert opinion and the AHP method. In this model, the main and sub-components of the smart natural gas networks are determined and the importance weights of the systems are calculated using the AHP method. A roadmap has been drawn for the companies that distribute natural gas to mature by determining their maturity model levels that can be expressed with a numerical value. With this model, sampling from natural gas companies was made, vulnerabilities in terms of cybersecurity were investigated and maturity levels were calculated. This maturity model has been developed by taking the opinions of 3 different institutions and 5 different experts.