Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Acil Servise 2019-2020 yılları arasında başvuran travmatik yaralanmalı 65 yaş üzeri olguların değerlendirilmesi
Evaluation of patients over 65 years of age with traumatic injury applying to Karadeniz Technical University Farabi Hospital Emergency Department between 2019-2020
  1. Tez No: 703610
  2. Yazar: GÖZDE BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN SEÇKİN KIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya genelinde sayıca artış gösteren 65 yaş ve üzeri bireylerde, travmatik yaralanmaların morbidite ve mortalitesi diğer yaş gruplarına göre daha yüksektir. Çalışmamızda; KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Acil Servisi'ne 2019-2020 yılları arasında başvuru yapmış, 65 yaş ve üzeri olguları, cinsiyet, yaş, travma öyküsü, travmatik yaralanmanın türü, yaralanma sonrası klinik progres, yaşlı istismarı ve kişinin yaşadığı ortam bakımından inceleyerek, travma sonucu yaralanmaların morbidite ve mortalite düzeyleri ile yaşlı istismarı konularında farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın yapısı kesitsel tanımlayıcı bir çalışma niteliğinde olup, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Acil Sevisi'ne 2019-2020 yılları arasında başvuru yapmış 65 yaş ve üzeri hasta dosyalarının elektronik ve fiziki ortamda geriye dönük olarak incelenmesi ile yapılmıştır. Bulgular: Travma nedeniyle başvuran 647 hastadan 292 (%45,1) hastanın 65-74 yaş aralığında, 263 (%40,6) hastanın 75-84 yaş aralığında, 92 (%14,2) hastanın 85 ve üzeri yaş aralığında olduğu, 384 hastanın (%59,4) erkek, 263 hastanın (%40,6) kadın olduğu görüldü. Travma oluş şekillerinde; 244 (%37,7) olgu ile kendi seviyesinden düşme ilk sırada gelirken, delici kesici alet yaralanması 123 (%19,0) ve yüksekten düşme 80 (%12,4) olgu ile takip etti.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and Objective: The morbidity and mortality of traumatic injuries are higher in individuals aged 65 and over, which is increasing in number worldwide, compared to other age groups. In our study; we aimed to raise awareness about the morbidity and mortality levels of injuries and elder abuse, examining aged 65 and over cases applied to the KTU Faculty of Medicine Farabi Hospital Emergency Servise between 2019-2020, in terms of gender, age, trauma history, type of traumatic injury, clinical porgression after injury, elder abuse and environment in which the person lived. Material and Method: The structure of the research is a cross-sectional descriptive study, and it was conducted by retrospectively examining the files of patients aged 65 and over who applied to the Emergency Department of KTU Medical Faculty Farabi Hospital between 2019-2020, in electronic and physical environment. Results: Out of 647 patients admitted due to trauma, 292 (45.1%) patients were in the age range of 65-74, 263 (40.6%) patients were 75-84, 92 (14.2%) patients were 85 and over, 384 patients (59.4%) were male, 263 patients (40.6%) were female. In the forms of trauma; falling from one' own level was the most with 244 (37.7%) cases, followed by stab wounds with 123 (19.0%) and falling from a height with 80 (12.4%) cases.