Kolorektal kanserli vakalarda Wnt-2 ve HOX 2G genlerin transkripsiyonlarının incelenmesi
Investigation of Wnt-2 and HOX 2G genes transcription in cases of colorectal cancers
  1. Tez No: 70374
  2. Yazar: HANDAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Biochemistry, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
m ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda ameliyat edilen kolorektal kanserli on hastanın normal ve kanserli kolonik mukozalarının, gelişim ve diferensiyasyondan sorumlu olduğu bilinen Wnt gen ailesinden Wnt-2 ve transkripsiyonel faktörleri düzenleyici genler olarak bilinen Homeobox gen ailesinden HOX 2G ile ilişkili transkripsiyon durumları Revers Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyon (RT-PCR) Tekniği ile çalışıldı. On hastadan ikisinde ( % 20) Wnt 2ye ait transkripsiyon tesbit edildi. Bunlardan birisinde kanserli dokuda transkripsiyon gözlenirken ikincisinde normal dokuda transkripsiyon, kanserli dokuda ise overtranskripsiyon gözlendi. HOX 2G'ye ait transkripsiyona ise on hastanın hiçbirisinde rastlanmadı (% 0). Sonuç olarak ileri moleküler genetik çalışmalar için ve hastaların prognostik faktörlerinin belirlenmesinde ve ileride gerçekleşmesi muhtemel gen tedavisi çalışmalarında Wnt-2 geni koloretkal kanserli hastalarda dikkate alınmalıdır. Homeobox gen ailesinin üye sayısının fazla olması nedeni ile daha kapsamlı ve daha fazla olgu sayısı içeren çalışmalar düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ten patients with colorectal cancer admitted to general surgery Department of Atatürk University Hospital were used to investigate Wnt-2, which is from Wnt gene family and is responsible for development and proliferation and HOX 2G, which that is from Homeobox gene, controlling tanscriptional factors. The relations of the both genes to the colorectal cancer were also investigated by Reverse-Transcriptase Polymerase Chain Reaction Techniques. Wnt-2 transcription was obtained in two of 10 patients (% 20). In one of the two patients, transcription was detected in concerous tissue, and in the other a transcription was observed in normal tissue and overtranscription in cancerous tissue. Ten patients didnt exhibited any HOX 2G gene transcription ( % 0). As a result, Wnt 2 gene in patients with colorectal cancer may be taken in to concideration for gene treatment studies, establishment of prognostic factors, and advanced molecular genetic investigations. More detailed studies in many case can be performed because of many gene numbers of the family.