Asetatlı ve bikarbonatlı hemodiyalizde kan gazları, pH, lokosit ve trombosit değerlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 70373
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
II ÖZET Asetatlı ve bikarbonattı dializat kullanılarak hemodiyaliz yapılan hastalarda beyaz küre, trombosit, pH ve kan gazı ( p02,pC02,HC03“ ) değerleri bakımından her iki dializat arasında fark olup olmadığını ve bu farkın dializin hangi zamanında olduğunu değerlendirmek amacıyla yapılan bu araştırmaya toplam 32 hasta alınmıştır. Araştırmaya alınan hastaların 16 sına asetatlı dializat diğer 16 sına da bikarbonatı ı dializat uygulanmıştır.Her iki gruptaki hastalardan dializin başlangıcında (0. dakika )15,30, 90 ve 240. dakikalarda venöz kan alınarak pO 2 pC02,HC03,pH, beyaz küre ve tronbosit değerlerine bakılmıştır. Elde edilen değerler t-testi yardımıyla istatistiki olarak değerlendirilerek belirtilen zamanlar arasında fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonunda asetatlı dializde hastaların dializin ilk 15 dakikasında hipoksemiye girdiği ve 30. Dakikada lökopeni ve trombostopeni geliştirdiği, dializin sonunda normale döndüğü, bikarbonatı ı dializde ise kan gazı parametreleri WBC ve PLT değerlerinin dializ süresince daha istikrarlı ve istenilen düzeyde kaldığı tesbit edilmiştir.III SUMMARY A total of 32 patients were included in this study to investigate whether there was any difference between acetate dialysate-used patients and bicarbonete dialysate-used ones in terms of pH, blood gases (p02, pC02 and HC03”), thrombocyte and white blood cell counts, and also to determine the difference in those parameters, occuring at the period of dialysis. Of the patients in this study, 16 were subjected to acetate hemodialysis and the other 16 to bicarbonate hemodialysis. Venous blood samples were taken from both the patient groups at the beginning (O.min), 15th, 30th, 90th and 240th minutes of dialysis and leukocyte and thrombocyte counts, pH, p02, pC02 and HC03" levels were determined. Whether there was any difference in each parameter between the dialysis periods was statistically investiyated with t-test. At the end of this research, it was concluded that hypoxemia developed during the first 15th minute, leukopenia and trombocytopenia developed at the 30th minute and turned to normal values at the end of the dialysis. In acetate-used hemodialiysis patients the parameters of blood gas analyses and leukocyte and thrombocyte counts seemed to be more profound and to be expected values in bicarbonate-used hemodialysis group throughout the dialysis period.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY A total of 32 patients were included in this study to investigate whether there was any difference between acetate dialysate-used patients and bicarbonete dialysate-used ones in terms of pH, blood gases (p02, pC02 and HC03“), thrombocyte and white blood cell counts, and also to determine the difference in those parameters, occuring at the period of dialysis. Of the patients in this study, 16 were subjected to acetate hemodialysis and the other 16 to bicarbonate hemodialysis. Venous blood samples were taken from both the patient groups at the beginning (O.min), 15th, 30th, 90th and 240th minutes of dialysis and leukocyte and thrombocyte counts, pH, p02, pC02 and HC03”levels were determined. Whether there was any difference in each parameter between the dialysis periods was statistically investiyated with t-test. At the end of this research, it was concluded that hypoxemia developed during the first 15th minute, leukopenia and trombocytopenia developed at the 30th minute and turned to normal values at the end of the dialysis. In acetate-used hemodialiysis patients the parameters of blood gas analyses and leukocyte and thrombocyte counts seemed to be more profound and to be expected values in bicarbonate-used hemodialysis group throughout the dialysis period.