Davranışsal iktisat bakış açısından güven ve panik duygusunun krizler ve spekülasyonlar açısından önemi
Importance of trust and panic emotions for crisis and speculations from behavioral economics perspective
- Tez No: 703755
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geleneksel İktisat Teorileri'nin tarihte gerçekleşen birçok krizi ve spekülasyonu açıklayamaz oluşunun en büyük sebeplerinden birisi insan duygularının ve sosyal ağlar ile olan bağlarının yok sayılmasıdır. Krizler ve spekülasyonların derinlemesine anlaşılması ve etkilerinin azaltılması için insanların yatırım davranışlarının altında yatan güven ve panik duygusuna dikkat edilmelidir. Davranışsal İktisat alanı her geçen gün gerçekleşen bunalımlara cevap bulma konusunda ilerlemeye devam etmekte ve gerçekleşmesi muhtemel bunalımların önlenmesi için öneriler ortaya koymaktadır. Tez kapsamında, tezin ilk kısmında, Davranışsal İktisatın tarihçesi ve teorilerinden bahsedilmiş ikinci bölümünde, tarihte gerçekleşmiş bunalımlar ve spekülasyonlar güven ve panik duygusu açısından incelenmiş olup tezin üçüncü bölümünde ise, güven ve panik duygusunun yatırım kararları üzerinde ne yönde bir etkisi olduğunun anlaşılması adına bir deney anket oluşturulmuştur. Deney anket 438 kişi üzerinde uygulanmış olup sonuçlar Davranışsal İktisat alanının teorilerine uygun olarak seyretmiştir. Deney anket sonuçlarının ve yorumlarının, krizler ve bunalımlara farklı bir bakış açısı getirmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main reasons Traditional Economics Theory to fail to explain various crisis and speculations throughout history is disregarding the connection between human emotions and social networks. For an in-depth understanding of the crisis and speculations and to minimize their effects, the trust and panic emotions underlying the investment behaviors of the individuals should be considered. The field of Behavioral Economics is advancing every day to find answers to depressions and provide recommendations to prevent possible future depressions. In this thesis, the first section explains the history and theories of Behavioral Economics; the second section investigates the historical depressions and speculations from a panic and trust perspective and the third section consists of an experiment questionnaire to understand the effect of trust and panic emotions on investment decisions. The experiment questionnaire is applied on 438 individuals and the results are attenuated according to the theories in Behavioral Economics. The purpose of the experiment questionnaire results and comments is to introduce a different perspective to the crisis and depressions.