Politika faizi ve güven endeksinin tasarruf davranışına etkisi: Türkiye örneği
The effect of political interest and confidence index on saving behavior: Türkiye example
  1. Tez No: 943345
  2. Yazar: FİKRET YETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM BASILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Psikoloji, Economics, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Çalışmanın temel amacı politika faizi ve tüketici güven endeksinin tasarruf davranışına etkisini 2006Q4-2023Q4 dönemine yönelik çeyrek veriler temelinde Türkiye örneğinde davranışsal iktisat bağlamında ortaya koymaktır. Bu amaçla tasarruf davranışının belirleyicilerine yönelik olarak tüketici güven endeksi, politika faizi, reel kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla ve işsizlik oranı gibi makro değişkenlerin etkisi ortaya çıkarılırken bu etkilerin davranışsal iktisat açısından analizi de yapılmıştır. Çalışmada tasarruf oranına yönelik gerekli veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından oluşturulan Hanehalkı Bütçe Anketi Veri Seti ve Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Mikro Veri Setleri üzerinden elde edilmiştir. Politika faizine yönelik veriler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)'dan alınırken Tüketici Güven Endeksi, Reel Kişi Başı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve İşsizlik oranı değişkenlerine yönelik veriler TÜİK ve TCMB tarafından yapılan Tüketici Eğilimi Anketinden elde edilmiştir. Çalışmada Bai ve Perron'ın çoklu yapısal kırılmalı regresyon modeli kullanılarak üç ayrı davranışsal model üzerinden sonuca gidilmiştir. İlk model genel tüketici güven endeksine, ikinci model cari dönem tüketici güvenine, son model ise gelecek dönem tüketici güvenine dayalı olarak oluşturulmuştur. Model tahminlerine göre politika faizi ve tüketici güven endeksinin hanehalkı tasarruf davranışına etkisi konusunda, hanehalkı tasarruf davranışında bir değişimi ifade edecek şekilde, 2016Q3 ve 2020Q4 çeyrek dönemlerinde yapısal kırılmalar bulunmaktadır. Elde edilen bulgular politika faizi, tüketici güven endeksi, Reel Kişi Başı GSYH ve işsizlik oranın, alt kırılma dönemleri dahil, tüm dönemlerde hanehalkı davranış değişikliğinde oldukça önemli olduğunu göstermiştir. Yapılan spesifikasyon testleri sonucunda da modellerin anlamlı ve istikrarlı olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen en önemli sonuçlardan biri tüketici güveni arttığında (azaldığında) tasarruf eğiliminin azaldığı (arttığı) ve bunun sonucunda bireylerin geleceğe yönelik daha iyimser (kötümser) bir bakış açısı getirerek daha fazla harcamaya (tasarrufa) yönelmeleridir. Bu sonucun ortaya çıkmasında en önemli davranışsal etken bireylerin belirsizlikten kaçınma eğilimi içinde olmalarıdır. Benzer şekilde diğer önemli bir sonuç politika faizindeki artışın (azalışın) tasarruf eğilimini artırması (azaltması) ve bunun sonucunda bireylerin, faiz getirisinin yükselmesi (düşmesi) ve yatırım maliyetlerinin artması (azalması) nedeniyle, daha az harcamaya (tasarrufa) yönelmeleridir. Bu sonuç ise bireylerin faiz oranlarındaki artışları geleceğe yönelik ekonomik istikrarsızlık riski olarak algılamaları ve buna karşı kendilerini güvenceye almak için tasarruf eğilimine girmeleri ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the impact of the policy interest rate and the consumer confidence index on savings behavior in Turkey within the framework of behavioral economics, based on quarterly data for the period 2006Q4–2023Q4. To achieve this goal, the study investigates the effects of macroeconomic variables such as the consumer confidence index, policy interest rate, real per capita gross domestic product (GDP), and unemployment rate on savings behavior, while also analyzing these effects from a behavioral economics perspective. The necessary data on savings rates were obtained from the Household Budget Survey Dataset and the Income and Living Conditions Survey Micro Dataset, both compiled by the Turkish Statistical Institute (TÜİK). Data on the policy interest rate were retrieved from the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT), while data on the consumer confidence index, real per capita GDP, and unemployment rate were sourced from the Consumer Tendency Survey conducted by TÜİK and CBRT. In this study, the Bai and Perron multiple structural break regression model was employed, and three distinct behavioral models were constructed. The first model was based on the general consumer confidence index, the second model on current-period consumer confidence, and the final model on future-period consumer confidence. According to the model estimates, structural breaks were identified in 2016Q3 and 2020Q4, indicating shifts in household savings behavior in response to changes in the policy interest rate and consumer confidence index. The findings demonstrate that the policy interest rate, consumer confidence index, real per capita GDP, and unemployment rate play a significant role in household behavioral changes across all periods, including sub-break periods. Specification tests confirm that the models are statistically significant and stable. One of the most significant findings of this study is that when consumer confidence increases (decreases), the propensity to save decreases (increases), leading individuals to adopt a more optimistic (pessimistic) outlook on the future and, consequently, to increase their spending (savings). The key behavioral factor underlying this result is individuals' tendency to avoid uncertainty. Similarly, another important finding is that an increase (decrease) in the policy interest rate leads to an increase (decrease) in the propensity to save. As a result, individuals tend to reduce (increase) their expenditures due to rising (falling) interest income and increasing (decreasing) investment costs. This outcome can be explained by the perception that rising interest rates signal future economic instability, prompting individuals to adopt a precautionary saving behavior to secure themselves against potential risks.