Halı dokumacılığında kırsal kadın emeği: Bursa Kınık Köyü'nde kadınların deneyimleri
Rural women labour in weaving carpet: Experiences of women in Kınık, Bursa
  1. Tez No: 703792
  2. Yazar: MERVE KAMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ F. AYŞİN KOÇAK TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, kırsal alanda üretim ve yeniden üretim sürecinde kadın emeğinin özgül biçimlerini Kınık Köyü halı dokuma evinde ücretli olarak çalışan kadınların deneyimleri üzerinden ele almaktadır. Kırsal alanda kadınlar, ücretli bir işte çalıştığında ev işi ve tarımsal işlerin hepsini bir arada yürütmek zorunda kalmakta, bu durumun kadınlar açısından sonucu ise artan iş yükü olmaktadır. Kadınların kırsal alandaki iş yükü artmasına karşın emek yoğun işleri görünmez olarak kalmaya devam etmektedir. Bu çalışma, kırsal alanda kadın emeğinin görünmeyen, esnek ve güvencesiz tarafını gün yüzüne çıkarmayı amaçlayarak ücretli bir iş olarak halı dokumanın kadınların toplumsal yaşamını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Bu anlamda feminist bakış açısıyla kırsal alanda kadın emeğinin ataerkil ve kapitalist örüntüler içerisinde çözümlenmesi, kadının kırsal yapıdaki toplumsal ilişki biçimlerinden hane içi ve tarımsal işlerdeki işbölümüne kadar karşılaştığı eşitsiz ilişki biçimlerini ortaya çıkarmaktadır. Kırsal alanda kadın emeğine yönelik bu çalışma aynı zamanda kadınları güçlendirici politikaların gelişimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, the original sides of women's labour in the process of production and reproduction in rural area is to discuss on women's lives working as a wage in carpet weaving house in Kınık Village. Women in rural area, when they work in a paid job, they have to carry out collectively all of the both house works and agricultural works and the result of this situation in terms of women is to be growing the workload of women. Despite of the growing the workload of women in rural areas, their intense workings continue to be not recognized. This study by aiming to how the sides of invisible, flexible and unsecured affect, tries to analyse the effect of carpet weaving as a paid job on women's social living. In this context, it will reveal with feminist methodology that is to be analysed women's labour in rural areas within the capitalist and patriarchal patterns and their encountered unequal relations from social relations of women in rural structure to division of labour in household and agricultural jobs. This study which is being shed light on the development empowering policies of women, aims to contribute studies of paid woman labour in rural areas.