Kükürtdioksit'in (SO2) öğrenme üzerine etkisi
The Effects of sulfurdeoxide (SO2) on learning
- Tez No: 70380
- Danışmanlar: PROF. DR. PİYARE YARGIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yaşlılıkta oluşan komplikasyonlarda serbest radikallerin önemli rolü olduğu bir çok çalışmada gösterilmiştir. Diğer yandan; hava kirliliğini oluşturan önemli etkenler içerisinde yer alan S02'nin de serbest radikal oluşumunu arttırarak zararlı etkiler oluşturduğu bilinmektedir. Dolayısıyla; S02'nin değişik yaştaki bireylerin öğrenme ve hafızalarını nasıl etkileyebileceğinin araştırıldığı bu çalışmada 60 adet sıçan kullanılmıştır.Bu hayvanlar rastgele olarak; 1. Genç kontrol (GK) ZOrta-yaşlı kontrol (OYK) 3. Yaşlı kontrol ( YK) 4.SO2 a'an 9enc 9mP (GSO2) 5.SO2 alan orta-yaşlı grup (OYSO2) 6.SO2 alan yaşlı grup (YSO2) olmak üzere 6 eşit gruba bölünmüştür. 1.,2. ve 3. gruplara özel bir düzenekte 6 hafta boyunca günde 1 saat filtre edilmiş atmosfer havası solutulurken, 4.,5. ve 6. gruplara aynı düzenekte aynı süre ve zamanda 10 ppm dozunda SO2 solutulmuştur. Deneysel sürenin sonunda hayvanlara pasif ve aktif sakınma testleri uygulanarak sonuçları kaydedilmiştir. Bu kayıtlardan sonra biyokimyasal parametrelerin ölçümü için hayvanların beyinleri çıkarılarak hipokampusları ayrılmıştır. Beyin bakır-çinko süperoksid dismütaz (Cu, Zn-SOD) enzim aktivitesi, yaşa bağlı olarak azalırken, GSO2 ve OYSO2 gruplarında artmıştır.Glutatyon peroksidaz ( GSH-Px ) enzim aktivitesi OYK grubunda düşük bulunmuştur. SO-2'nin bu enzim aktivitesini genç grupta önemli ölçüde azalttığı gözlenmiştir. Katalaz ( CAT ) enzim aktivitesi üzerine yaşın ve SO^'nin etkisi görülmemiştir. Hipokampus GSH-Px enzim aktiviteleri üzerinde hem yaşın hem de S02'nin önemli ölçüde azaltıcı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Diğer yandan thiobarbitürik asit reaktif ürünleri (TBARS ) üzerinde yaşın ve SO^'nin arttırıcı bir etkisi olduğu izlenmiştir. Pasif öğrenme cevapları üzerine yaşın ve SO^'nin herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Aktif sakınma cevapları dikkate alındığında yaşın önemli bir etkisi görülürken, S02'nin ilave bir etkisi tesbit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There have been many studies implicating that free radicals may play an important role on complications of aging, it is known that one of the important part of air pollution is SO2 and it increases the harmful effects of free radicals. Therefore; in this study effect of SO2 on learning and memory of different ages of rats was examined. These rats were randomly separated to 6 equal groups as, I.Young Control (YC) 2. Middle-Age Control (MAC) 3. Old-Age Control (OAC) 4.SO2 respirated Young Group (YSO2) 5.SO2 respirated Middle-Age Group (MASO2) 6.SO2 respirated Old-Age Group (OASO2) 1.,2. and 3. group animals were respirated with filtered atmosphere air in a private chamber one hour daily for 6 weeks. 4., 5. and 6. groups were exposed to 10 ppm. sulfur dioxide in the same conditions and periods. At the end of experimental period, animals were trained for passive and active conditioning responses; and the results were recorded.After recording the results, brains were extracted and hippocampus's were removed for biochemical parameters. Brain Cu-Zn Superoxide Dismutase (Cu-Zn SOD) enzyme activities were decreased by aging. But, they were increased in the SO2 respirated OASO2 and MASO2 groups according to their control groups. Glutation Peroxidase (GSH-Px ) enzyme activity of MAC group was less than the other groups. There was an important reduction of this enzyme activity by respiration of S02. There were no effect of aging and SO2 on Catalase (CAT) enzyme activity. Hippocampus GSH-Px enzyme activity was reduced by aging and SO2 respiration. But, Thiobarbituric Acid Reactive Pruducts (TBARS ) were increased by aging and SO2 respiration. There were not any effect of aging and SO2 respiration on passive avoidance responses. There was an important role of aging on the active avoidance responses, but no effect of SO2 respiration on active avoidance responses.