COVİD-19 salgın döneminde hijyen davranışları ve risk grubunda bulunmanın hijyen davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of hygiene behaviours and the effect of being in the risk group upon hygiene behaviours in the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 703836
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, Covid-19 salgın döneminde hijyen davranışları ve risk grubunda bulunmanın hijyen davranışlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 1 Nisan 2021 - 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında başvuran 301 kişi ile yapıldı. Çalışma için Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 2021/230 sayılı etik kurul onayı alındı. Çalışmaya 18 yaş üzeri, çalışmaya katılmaya engel bilişsel ve görsel engeli olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul edenler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve sağlık durumları, tarafımızca hazırlanan Hasta Bilgi Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Hijyen davranışlarının değerlendirilmesi için Covid-19 Hijyen Ölçeği kullanıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda kadın 166 (%55,15) erkek 135 (%44,85) olmak üzere anket formlarını eksiksiz doldurulmuş olan 301 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Katılımcıların toplam skorları sosyo-demografik değişkenlere göre karşılaştırıldığında, katılımcıların cinsiyetlerine göre kadın (487,14±81,66) ve erkek (458,9±80,75) toplam skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,003). Katılımcıların gelirlerinin giderlerine göre durumu toplam skorunda istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmaktadır (p=0,009). Geliri giderine denk (489,23±69,83) ve geliri giderinden fazla (455,2±88,45) olan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (pab=0,007).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: : The aim of this study is to evaluate the effect of hygiene behaviours and the effect of being in the risk group upon hygiene behaviours in the Covid-19 pandemic period. Method: This study which was planned as a monocenter descriptive study, was performed with 301 people who has applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Clinic between the dates 1st April 2021 – 1st July 2021. For this study, number 2021/230 ethics committee approval was received from Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee. People who are not visually and mentally disabled over the age of 18, and who accepted to participate to the study were included in the study. Sociodemographic features and health conditions of the participants were questioned with face-to-face interview technique by using Patient Information Form prepared by us. Covid-19 Hygiene Scale was used to evaluate hygiene behaviours. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of the obtained data. Results: : In our study ,data of 301 participants whose forms were filled out completely, including 166 female (%55,15) 135 male (%44,85) has been analyzed. When the total scores of the participants were compared to sociodemographic variables. Statistically significant difference between total scores of participants according to the gender including female (487,14±81,66) male (458,9±80,75) was found. Participants's revenues by expenses make a statistically significant difference in total score. Statistically significant difference between the groups who are equal to income (489,23±69,83) and whose income is more than expenses (455,2±88,45) has been detected (pab=0,007).