Trend analysis of extreme meteorological parameters in Lower Ceyhan basin
Aşağı Ceyhan havzasında ekstrem meteorolojik paremetlerilerin trend analizi
  1. Tez No: 703847
  2. Yazar: VEYSEL KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Su kaynakları insanlık ve diğer tüm yaşam formları için önemli bir bileşendir. Su kaynakları ve kütlelerinin varlıklarını etkileyen meteorolojik ve kuraklık olaylarının incelenmesi gelecekte tüm yaşam formları için önem arz etmektedir. Bu nedenle önemli tarım arazilerine ve insan nüfusuna sahip olan Aşağı Ceyhan Havzası'nın ekstrem meteorolojik verileri araştırılmıştır. Analizlerde kullanılan parametreler, yıllık maksimum toplam yağış açığı, yıllık maksimum toplam yağış fazlası, yıllık maksimum toplam yağış açığı süresi, yıllık maksimum toplam yağış fazlası süresi ve yıllık minimum, maksimum ve ortalama sıcaklıktır. Yağış verilerinin incelenmesi için Standart Yağış İndeksi (SPI) yöntemi kullanılmıştır. SPI ile elde edilen verilerin homojenliği Wallis ve Moore Testi ile kontrol edilirken, trend analizi Mann-Kendall Testi ile yapılmıştır. Sen'in Eğim Testi kullanılarak trendin eğimi hesaplanmış olup, değişim noktası Buishand Aralık Testi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca değişim noktasının belirlenmesinde sıcaklık verilerine hem Standart Normal Homojenlik Testi hem de Buishand Aralık Testi uygulanmıştır. Bu araştırmanın bulguları, Ceyhan Nehri Havzası'ndaki su kaynakları yönetimi karar vericilerine, kuraklıkların etkisini değerlendirmede ve gelecekteki kuraklık risklerinden kaçınmak için kuraklık azaltma stratejilerini planlamada faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Water is an essential resource for humanity and all other life forms. The examination of meteorological and drought events that affect the existence of water resources and bodies is important for future life. In addition, with the global climate change, the examination of meteorological events gains importance. For this reason, the extreme meteorological data of the Lower Ceyhan Basin, which has important agricultural lands, is investigated. The parameters used in the analyses are the annual maximum total precipitation deficit, annual maximum total excess precipitation, annual maximum total precipitation deficit duration, annual maximum total excess precipitation duration and annual minimum, maximum and average temperature. For precipitation data examination, Standard Precipitation Index (SPI) method used. The homogeneity of the data obtained by SPI was checked by the Wallis and Moore Test, while the trend analysis was performed by the Mann-Kendal Test. The slope of the trend was calculated by employing the Sen's Slope Test, the change point was determined by using the Buishand Range Test. In addition, both the Standard Normal Homogeneity Test and Buishand Range Test were applied to the temperature data in determining the change point. The findings of this research will be useful to water resource management decision-makers in the Ceyhan River Basin in assessing the impact of droughts and planning drought mitigation strategies to avoid future risks.