Ayşe Naciye Balcı konağının restorasyon proje önerisi
Proposal of restoration project for Ayşe Naciye Balci mansion
- Tez No: 703846
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YÜCEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, Antalya ili, İbradı ilçesi, Ormana Mahallesi'nde yer alan geleneksel konut mimarisi örneklerinden Ayşe Naciye Balcı Konağı materyal olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı, çalışma konusu konağın rölövesi hazırlayarak mevcut durumunu belgelemek, restitüsyon projesi ile konağın özgün durumunu ortaya koymak ve bu bilgiler ışığında butik otel olarak yeni işlev verilerek restorasyon projesi önerisi sunmaktır. Bu amaçla, konağın mevcut durumunu belgeleyen rölöve, rölöve malzeme kullanım analizi, rölöve bozulma analizi, özgün durumunu gösteren restitüsyon analizi ve yeni işlev önerisi için restorasyon projesi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yeni işleve göre butik otel olarak kullanılacak olan konak ile, geleneksel Ormana evlerinin tanıtımı sağlanacak ve bölge turizmine katkıda bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the study, Ayşe Naciye's mansion located in Ormana district, İbradı-Antalya were selected as material. The study aimed to document the current situation of the mansion by preparing a survey, to reveal the original situation of the mansion with the restitution project, and in the light of this results to present a restoration project proposal by giving a new function as a boutique hotel. For this purpose, the restoration project design was carried out for the survey, survey material usage analysis, survey deterioration analysis, restitution analysis showing the original condition, and a new function proposal, which documents the current state of the mansion. The mansion used as a boutique hotel according to the new function would contribute to the exhibition of the Ormana traditional houses and the tourism of the region.