Tavşan iskemi/reperfüzyon modelinde silazaprilin endotelin-1 ve serbest radikaller üzerine olan etkisi
- Tez No: 70385
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL BİRSEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
36 ÖZET Endotelin-1, endotel kaynaklı vazokonstriktif bir peptittir. Sıçanlarda gayet kuvvetli ve uzun süreli bir etkiyle sistemik hipertansiyona neden olmaktadır. Aynı zamanda damar düz kas hücrelerinde mitojenik etkisi de bulunmaktadır. Birçok araştırma endotelin-1'in ateroskleroz ve hipertansiyonda patofizyolojik bir öneminin olduğunu düşündürmektedir. ACE inhibitörleri genellikle hipertansiyon tedavisinde kullanılırlar. Ancak etki mekanizmaları tam olarak telli değildir. Hipertansiyona ilaveten ACE inhibitörlerinin kardüyovasküler alanda da faydalı olduğu son yapılan çalışmalarda gözlenmiştir. Biz bu çalışmamızda silazaprilin eodöteön seviyelerine olan etiasim araştırdık. Tavşanlarda endotehn-1 düzeyleri miyokard iskemisi öncesi, koroner arter bağlandıktan sonra meydana gelen iskemi sonrası ve reperfüzyon sonrası silazapril ve kontrol gruplarında değerlendirilmiştir. Sonuçlarımıza göre, bizim deney sistemimizde gruplar arası anlamlı bir fark görülmemiştir. Öte yandan, çalışmamızda iskemi/reperfüzyon sonrası serbest radikal hasan oluştuğu da gösterilmiştir. Kesin mekanizması bilinmemekle beraber, silazapril myokard dokusunu serbest radikal hasarından korumaktadır. ACE irmibitörlerinin kesin etki mekanizmasının ortaya çıkarılması için moleküler biyoloji ve biyokimya yöntemlerinin kombine edileceği ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY Endothelin-1 is an endothelium-derived vasoconstrictive peptide which induces a strong and sustained pressor response in blood vessels and systemic hypertension in the rats. It also stimulates mitogenesis in vascular smooth muscle cells. These studies point to the potential importance of endothelin-1 in the pathophysiology of hypertension and atherosclerosis. ACE inhibitors generally have been used as antihypertensive drugs. However, the precise mechanism of the antihypertensive effects of ACE inhibitors has not been fully elucidated. In addition, there is recent evidence for new important functions of ACE inhibitors in the cardiovascular field. In the present study, we aimed to deterame the effect of cilazapril on endothelin secretion. Plasma endothelin-1 levels of rabbits were measured before myocardial ischemia, after myocardial ischemia induced by coronary artery ligation and after reperfusion in the presence and absence of cilazapril. The results have shown that cüazapril has no significant effect on endothelin levels of rabbits. On the other hand, our results confirm the role of free radicals after iscemia/reperfusion injury. Although the mechanism is not clear, it is concluded that cilazapril can protect against free radical-induced myocardial damage. Some further molecular and biochemical studies are necessary to determine the precise mechanism of ACE inhibitors.