İnsan plazmasından elde edilen fibrin yapıştırıcının deney hayvanlarında yara iyileşmesine etkisinin incelenmesi ve fibrinojenler üzerine çalışma
- Tez No: 70384
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN EMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
77 VI - ÖZET Fibrin yapıştırıcılar günümüzde ticari olarak insan kanından elde edilmektedir. Aynı zamanda immün reaksiyon ve enfeksiyon riskini taşımaktadırlar. Fibrin yapıştırıcıda enfeksiyon hastalıkların bulaşma riskini en aza indirmek için hastaların kendi kanlan veya tek dönor kullanılmaktadır. Fibrin yapıştırıcının etkili olabilmesi fibrinojen ve faktör XIII 'ün yüksek konsantrasyonda elde edilmesine bağlanmaktadır. Bu amaçla etanol metodu ile elde ettiğimiz yüksek konsantrasyonda fibrinojen ve faktör XIII 'ü diğer bileşenler ile birlikte fibrin yapıştırıcının yapımında kullandık. Bu metod ile plazma fibrinojenin % 79 'u elde edilmiştir. Fibrin yapıştırıcıdaki fibrinojen konsatrasyonu yaklaşık olarak 60 mg/ml olarak belirlenmiştir. Yapıştırıcıdaki faktör XIII varlığı 5 M üre solüsyonunda tespit edilmiştir. Ayrıca, son yapılan araştırmalar da dikkate alınarak viral enfeksiyonların bulaşma riskini ortadan kaldırmak için sığır ve domuz fibrinojeni elde edilmiştir. Elektroforezde insan, sığır ve domuz fıbrinoj enlerinin moleküller yapıları incelenmiştir. Denature edilmemiş örneklerde fibrinojenler tek bant vermiştir. Ayrıca fibrinojenler denature edilerek elektro fo reze tabi tutulmuştur. Elde edilen polipeptit zincirlerinin molekül ağırlıkları hesaplanmıştır. Sığır fıbrinoj enine karşı oluşan antikorlar tavşandan elde edilmiş ve immündiffüzyon deneylerinde gösterilmiştir. Çalışmada tek kaynaktan alınan plazmadan elde edilen fibrinojen ve faktör XIII diğer bileşenlerle birlikte 15 sıçanın sırt derisinde açılan çift taraflı insizyonlardaki yara iyileşmesine etkisi histolojik olarak araştırılmıştır. 2. 7. ve 14. günlerdeki histolojik incelemede, fibroblast, kollagen lif ve damar artışı, polimorf nüveli lökositler ve mononüklear hücrelerin varlığı saptanmıştır. 2. günde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında fıbrinli deney grubunda kollagen liflerde hafif bir artış ile iltihap hücrelerin infiltrasyonu saptanmıştır. 7. günde deney grubunda fibroblast ve endotel proliferasyonunda, kontrol grubuna göre orta derecede bir artış görülmüştür. Aynı zamanda, bağ dokusunda yoğun iltihabi hücre infiltrasyonu saptanmıştır. 14. günde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında fıbrinli grupta epitelizasyonun tamamlandığı ve fibroblast aktivitesinin artmış olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, fıbrinli bölgedeki kollagen lif artışı fazlaydı. Ayrıca, fıbrinli gruplarda iyileşme daha erken78 tamamlanmıştır. Ameliyat sonrası komplikasyonlara rastlanmamıştır. Bu araştırma, tek plazma kaynağından elde edilen fibrin yapıştırıcının ticari fibrin yapıştırıcıya göre daha güvenilir olduğunu göstermektedir. Yapıştırıcının ameliyatan önce hazırlanması önemli bir avantajdır. Ayrıca, bulgularımız yara iyileşmesinde rol oynayan fibroblast proliferasyonunu ve kollagen sentezini artıran fibrin yapıştırıcının cerrahi ameliyatlarda kullanılması gerektiğini ve fibrin yapıştırıcının ticari olana göre daha sağlıklı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
79 VII - SUMMARY Fibrin based adhesives are commercially produced from pooled human blood. This of course carries a high risk of immune system reaction. The use of single donors or own blood minimizes this risk. Recent reports have shown that the risk of viral infection is minimised when using bovine or pig fibrinogen. This study using electrophoresis, observed the molecular construction of fibrinogen from these animals to be different to one another and to that from humans. It also showed that effective antibodies against bovine fibrinogen can be obtained from rabbits. In this study Albino Wistar rats were used and all blood for producing the adhesives taken from a single donor rat. Fibrinogen (60 mg/ml) and factor XIII, along with other of components of the adhesive, were extracted using ethanol with a yield of 79%. Human, bovine and pig fiprinogen samples were supjected to electrophoresis analysis and the undenatured. Samoles showed a single band. The denatured proteins showed polypeptide chains, the moleculer weightof which were calculated. Incisions were made on each side of the backs of 1 5 rats. One incision (test) was glued and sutured; the other (control) merely sutured. The healing progress was histologically examined for changes in quantity of fibroblast and collagen fibers or polymorphic nuclear leukocytes and the presence of neovascularization or mononuclear cells. The rats were killed and examined at 2,7 and 14 days (5 each time). At 2 days while little healing had occurred at the control sites, a slight increase in collagen fibers was seen at the test sites. At 7 days, at the test sites there was a proliferation of fibroblasts and endothelium in the connective tissue, while there was only a moderate increase in these at the control sites. There was also extensive infiltration of inflammation cells into the connecting tissue at the test sites. At 14 days, at all the test sites, epitheliazation much more complete than at the control sites and fibroblast activity and collagen fiber formation was considerably higher. At the test sites there was no evidence of complication or infection. This adhesive, which was found to accelerate wound healing, fibroblast proliferation and collagen synthesis would appear then to be a significant surgical development particularly if prepared from single donor plasma.