Çocuk diş macunlarının poliasit modifiye kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effect of children's toothpastes on the surface roughness of polyacid modified composite resins
- Tez No: 703872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE AYŞE SERİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, çeşitli çocuk diş macunlarının poliasit modifiye kompozit rezin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada poliasit modifiye kompozit rezin (Voco, Glasiosite Caps, A2) kullanılarak 10x10 mm boyutlarında ve 2 mm kalınlığında kare şeklinde 50 adet örnek oluşturuldu ve Sof-Lex (3M ESPE Dental Products, St. Paul, MN. USA) polisaj diskleri kullanılarak cilalandı. 24 saat 37°C distile suda bekletilen örnekler rastgele beş gruba ayrıldı: Grup 1 (Kontrol), Grup 2 (Rocs Junior), Grup 3 (Sensodyne Promine Kids), Grup 4 (Jack and Jill), Grup 5 (Oral-B Kids). Hassas Terazi, Optik Profilometre ve Atomik Kuvvet Mikroskobu ile başlangıç ölçümleri yapıldı, Taramalı Elektron Mikroskobu ile başlangıç yüzey özellikleri değerlendirildi. Diş macunu ve yapay tükürük ağırlıkça 1: 3 oranında karıştırıldı ve örnekler bir yıllık fırçalama süresine eşdeğer olacak şekilde 15 gün boyunca günde iki kez iki dakika fırçalandı. Örnekler fırçalama seansları arasında yapay tükürük solüsyonunda saklandı. Hassas Terazi, Optik Profilometre ve Atomik Kuvvet Mikroskobu ve Taramalı Elektron Mikroskobu ile final değerlendirmeleri yapıldı. Hassas terazi ölçümlerinin baĢlangıç ve final bulgularının gruplar arasındaki farklılıklarının anlamlı olmadığı tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to examine the effects of various children's toothpastes on the surface roughness of polyacid modified composites resin. In the study, 50 square specimens of 10x10 mm dimensions and 2 mm thickness were created using polyacid modified composite resin (Voco, Caps, A2) and polished using Sof-Lex (3M ESPE Dental Products, St. Paul, MN. USA) polishing discs. Samples kept in distilled water for 24 hours at 37°C were randomly divided into five groups: Group 1 (Control), Group 2 (Rocs Junior), Group 3 (Sensodyne Promine Kids), Group 4 (Jack and Jill), Group 5 (Oral-B Kids). Initial measurements were made with Precision balance, Optical Profilometer and Atomic Force Microscope, and initial surface properties were evaluated with Scanning Electron Microscope. Toothpaste and artificial saliva were mixed at a ratio of 1: 3 by weight and the samples were brushed for two minutes twice a day for 15 days, equivalent to one year of brushing. Samples were stored in artificial saliva solution between brushing sessions. Final evaluations were made with Precision balance, Optical Profilometer, Atomic Force Microscope and Scanning Electron Microscope. It was determined that the initial and final findings of precision balance measurements were not significantly different between the groups (p>0.05).