Tarih öncesi çağlardan Hellenistik Çağ'a Anadolu'da savaş stratejileri
War strategies in Anatolia from prehistoric ages to the Hellenistic Age
  1. Tez No: 703883
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Eski Çağ'da savaş ve stratejiye dair yapılan akademik çalışmalarda, Anadolu coğrafyasında kurulan, özellikle Hititler gibi Yakın Doğu'yu etkileyen devletlerin savaş ve stratejilerine ya yer verilmediği ya da birkaç örnek verilmekle yetinildiği gözlenmektedir. Oysa Eski Çağ Anadolu'sunda kurulan devletlerden günümüze ulaşan metinler incelendiğinde bu devletlerin son derece gelişmiş stratejiler kurguladıkları görülmektedir. Bu devletlerin gelişmiş stratejilerinin yanı sıra, bu stratejileri savaş meydanlarında uygulayabilecek yetenekli liderlere ve eğitimli/disiplinli ordulara da sahip oldukları anlaşılmaktadır. Hiç şüphesiz kurgulanan savaş stratejisi ve taktikleri, doğrudan o devletin savaş kültürünün ve kurduğu medeniyetin gelişmişliğini gösterdiği için bölgenin tarihini anlama noktasında da son derece önemlidir. Bu çalışmada, Anadolu'da stratejiye dair bilgiler içeren metinlerden ve verilerden yararlanılarak, Eski Çağ Anadolu devletlerinin savaş ve stratejiye yönelik uygulamalarının sınıflandırması, bu uygulamaların eldeki veriler ışığında açıklanması, örneklendirilmesi ve tanıtılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the academic studies on warfare and strategy in the Ancient Age, it is observed that the warfare and strategies of the states that were established in the Anatolian geography and that especially affected the Near East such as the Hittites are not included or only a few examples are given. However, when the texts from the states established in Ancient Anatolia are examined, it is seen that these states have constructed highly developed strategies. It is understood that these states, in addition to their advanced strategies, also have skilled leaders and trained/disciplined armies who can implement these strategies on the battlefields. Undoubtedly, the constructed war strategy and tactics are extremely important in understanding the history of the region, because it directly shows the development of the warfare and civilization of that state. In this study, it is aimed to classify the practices of ancient Anatolian states regarding war and strategy, to explain, exemplify and introduce these practices in the light of the available data, by using texts and data containing information about strategy in Anatolia.