Profesyonel adölesan yüzücülerde omuz sağlık profili ve yüzme branşlarının etkisi
Shoulder health profile in professional adolescent swimmers and effects of swimming strokes
  1. Tez No: 703884
  2. Yazar: SERCAN YILLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yüzme 4 farklı stilden oluşan, özellikle omuz ekleminde tekrarlı elevasyon ve rotasyonel hareketlerin kullanıldığı bir spordur. Literatürde profesyonel adölesan yüzücüler ile yapılan çalışmalarda genellikle omuz yaralanma oranları ile omuz kas kuvveti, glenohumeral internal rotasyon defisiti (GIRD), skapulotorasik ritm gibi konular detaylı incelenmiştir. Genel olarak adölesan yüzücülerin, profesyonel olarak yüzme sporu ile ilgilenmeyen adölesan bireyler ile karşılaştırıldığı çalışmalar ve yüzme branşının (kelebek, sırt, kurbağa, serbest) omuz profiline etkisinin araştırıldığı çalışmalar yetersizdir. Dolayısıyla, bu çalışma (1) profesyonel adölesan yüzücülerin omuz sağlık profilini, profesyonel olarak yüzme sporu ile ilgilenmeyen adölesan bireyler ile karşılaştırarak araştırmayı, ek olarak (2) yüzme branşlarının omuz sağlık profili üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Planlanan bu vaka-kontrol çalışmasında 13-18 yaş aralığında, en az 5 yıldır yüzme sporu ile ilgilenen sporcular ve yüzme sporu ile profesyonel olarak ilgilenmeyen fiziksel olarak aktif, yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş adölesan bireylerin (kontrol) dahil edilmesi planlanmaktadır. Sporcular ve kontroller için, glenohumeral eklem rotasyonel hareket açıklığı, 2-boyutlu skapular kinematik (skapular yukarı doğru rotasyon eklem hareket açıklığı), gözlemsel skapular diskinezi varlığı, glenohumeral eklem kas kuvveti (IR/ER oranı), skapular kas kuvveti, posterior omuz esnekliği, pektoralis minör kısalığı değerlendirilecek ve omuz-dirsek fonksiyonelliği için Kerlan – Jobe Omuz Dirsek Skoru – Türkçe Versiyonu (KJOC-Tr) anketi kullanılacaktır. Elde edilen veriler öncelikle profesyonel sporcular ve kontroller arasında, ikincil olarak da sporcularda yüzme branşlarına göre karşılaştırılacaktır. Bu araştırmanın sonucunda yüzücü omuz sağlık profili detaylı bir şekilde incelenecek, olası adaptasyonlar ve omuz ilişkili spora özgü problemler raporlanacaktır. Böylelikle sporcu rehabilitasyonuna ve gelecek araştırmalara yol gösterecek bilgiler elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Swimming is a sport that consists of 4 different strokes, especially with repeated shoulder elevation and rotational movements in shoulder joint. The literature review includes that studies based on shoulder injury rates and shoulder muscle strength, glenohumeral internal rotation deficit (GIRD) and scapulothoracic rhythm. It is investigated that the number of the researches about comparing competitive adolescent swimmers and non competitive adolescents and investigating effects of swimming strokes on shoulder health profile seems to be low in number in literature. Therefore, the aim of this study is (1) to compare the shoulder health profile of competitive adolescent swimmers and non competitive adolescents, in addition (2) to investigate the effects of swimming strokes on shoulder health profile. Participants will be included in this case - control study, if they are 13-18 years old, interested in swimming as professonal at least 5 years, age and sex matched physically active non competitive adolescents (control group). Glenohumeral joint rotational range of motion, 2- dimensional scapular kinematics (scapular upward rotation range of motion), presence or absence of observational scapular dyskinesia, glenohumeral joint muscle strength (IR/ER ratio), scapular muscle strength, posterior shoulder complex flexibility, pectoralis minor length and the Kerlan - Jobe Orthopaedic Clinic Shoulder and Elbow Outcome Score (Turkish Version - KJOC Tr) will be used for swimmers and control group. The data obtained will be compared firstly between competitive adolescent swimmers and control group and secondly by swimming strokes in competitive swimmers. As a result of this study, the shoulder health profile will be investigated in detail, possible adaptations and problems related with shoulder will be reported. Thus, this informations will be obtained to guide sports rehabilitation of athletes and future research.