Sıçanda gerçek osteomyokütanöz serbest flap modeli: Skapular osteomyokütanöz flap
A True osteomyocutaneous free flap model in rat: Scapular osteomyocutaneous flap
- Tez No: 70405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÇETİNKALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Sıçanda osteomyokütanöz flap modeli nispeten bilinmemektedir. Bu çalışmada, sıçanın skapular kemiği kullanılarak yeni bir deneysel osteomyokütanöz serbest flap modeli geliştirilmiştir. Bir cilt adacığı, adale ve kemikten ibaret olan bu flap bir gerçek osteomyokütanöz serbest flabı olup aksiller arter ve ven pedikürü ile subskapular arter ve veriinin sirkumfleks kolu tarafından beslenmektedir. Flap, kardeş dişi Lewis sıçanının sol skapular bölgesinden kaldırılmış ve yine kardeş erkek Lewis sıçanının sol karın bölgesinde açılan bir cilt altı cebine transplante edilmiştir. Kırk adet flap mikrocerrahi teknik kullanılarak kaldırılmış, transplante edilmiş ve % 90 başarı oram elde edilmiştir. Dört flap 'da mikrovasküler tromboza bağlı olarak tama yakın nekroz gelişmiştir. Sıçanlar onbeşinci günde öldürülmüş, 35makroskopik izleme ve fluorokrom kemik işaretleme tekniği kullanılarak 36 flabın tüm komponentlerinin tamamen yaşadığı ve seçilen hayvanlarda anjiografik teknik kullanılarak anastomozlann açık olduğu gösterilmiştir. Bu flap osteomyokütanöz flaplann, deneysel olarak metabolik, vasküler ve immünolojik veya patofizyolojik değişikliklerini incelemek için iyi bir deneysel model olarak değişik amaçlarla kullanılabilir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rat osteomyocutaneous flap models are relatively unknown. A new experimental model for a free-flap has been developed in rats. We have described the development of a new osteomyocutaneous flap model by using the scapular bone in rats. This flap is a true osteomyocutaneous free-flap model composed of a skin island, muscle and the scapular bone supplied by the circumflex branch of the subscapular vessels based on the axillar vascular pedicle. The flap is harvested from the left scapular area of an inbred female Lewis rat and is transferred to a 37subcutaneous pocket in the left abdominal area of a male rat of the same inbred strain. Forty flaps have been harvested and transferred microsurgically with a 90 percent success rate. Four of the flaps developed complete necrosis due to vascular thrombosis. The rats were sacrificed after 15 days and the results from gross observation of the flap survival and histologic and fluorochrome bone-labeling studies revealed a complete survival for each component of the osteomyocutaneous flap in 36 animals with a patent vascular pedicle. This flap model is suitable for to use in metabolic, vascular and immunologic studies or the physiological or pathological changes of osteomyocutaneous flaps. 38