Sıçanda posterior uyluk perforatör propeller flebinde botox kullanımının flep yaşayabilirliğine etkisi
Botox usage effect on flap viability in rat perforator propeller flaps on posterior thigh
- Tez No: 478053
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT ÖZER TİFTİKCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde doku kayıplarının onarımı için perforatör ve propeller flepler fleplerin uygulanma sıklığı giderek artmaktadır. Bu fleplerin operasyonu tecrübe ve titiz cerrahi gerektirmektedir. Flebin damar çevresi güzel serbestleştirilmediğinde veya serbestleştirme iyi olsa dahi rotasyondan dolayı çeşitli komplikasyonlar yaşanmaktadır. Araştırmamız“Sıçanda posterior uyluk perforator propeller flebinde botox kullanımının flep yaşayabilirliğine etkisi”ile bu tip hastalarda verici sahaya ait besleyici damarların korunması ve flebin besleyici damarı ortaya konularak defekte yakın bir alanda propeller (pervane) şeklinde döndürülerek mikrocerrahi anastomoza gerek kalmayacak şekilde defekt rekonstrüksiyonu amaçlanmıştır. Alt ekstremite rekonstrüksiyon cerrahisinde damar spazmı ve tromboz flep kayıplarının en önemli sebeplerindendir. Serbest fleplere alternatif olan perforatör propeller fleplerde de bu sebeplere rastlanmaktadır. Literatürde botulinum toksininin flep yaşayabilirliğine ve damar üzerine etkisi çeşitli yayınlarla araştırılmıştır. Botulinum toksininin flep yaşayabilirliği ve damar spazmını önleyici etkileri bilinmektedir. Bu çalışmamızda propeller fleplerle yapılabilecek bir rekonstrüksiyon cerrahisi sonrasında gelişebilecek komplikasyonları engellemek için botulinium toksini önleyici etkisinden faydalanılmıştır. Çalışmada 20 adet sıçan 90° ve 180° döndürülen flep grupları randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Her iki uyluk bölgesi posteriorundan 2x2 cm boyutlarında flepler tasarlandı. Cerrahi işlemden önce sağ biceps femoris kasına enjeksiyonla ve flep altına infiltrasyonla toplamda 10 IU botulinum toksin tip-A enjeksiyonu yapıldı (6 IU kasa, 4 IU infiltrasyon olarak). Kontrol grup olarak diğer bacağa toplamda 1 ml serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. 5 gün sonra sağ uyluk posteriorda superiordan insizyonlara başlanıp flebin besleyici perforatör damarına ulaşıldı. Flepler kaldırıldıktan sonra 90,180 derecelerde saat yönünde döndürülerek yeni yerine dikildi. Daha sonra fleplerin 1.,3 ve 7. günlerde fotoğrafları çekilip flep yaşayabilirliği değerlendirildi. 7. Günden sonra flep damarı ile birlikte alınıp histolojik çalışmalar (Hematoksilen Eosin ve İmmünhistokimyasal boyalarla (VEGF, iNOS boyamalar yapılarak) ile doku nekrozu, epidermal kalınlık, kollojen miktarı, granülasyon dokusu, inflamatuar hücreler ve skar dokusu değerlendirildi. H&E ve Mallori Azan ile boyanmış bütün preperatlar, derideki yara yeri iyileşmesini değerlendirmek için nekroz, ödem, PMN infiltrasyonu, kollojen yoğunluğu, damarlanma, sağlıklı glandula sebasea yoğunluğu açısından histopatolojik olarak modifiye Verhofstad skorlaması ile değerlendirilmiştir. Preperatlara modifiye Verhofstad skorlaması yapılarak skorların ortalamaları hesaplandığında, bu skorlamayla nekroz açısından 90° sağ, 180° sağ arasında istatiksel farklılık gözlemlenmedi (p>0.05) . 90°sol ve 180° sol diğer gruplardan anlamlı derecede yüksek saptandı (p 0.05) Kollojen yoğunluğunda 90° sağ ve 180° sağ arasında anlamlı fark yoktu. (p>0.05). 90° sol ve 180° sol diğer gruplara göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p 0.05). Damarlanma açısından 90° sağ ve 180° sağ gruplarında istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p 0.05).
Özet (Çeviri)
Usage of perforator and propeller flaps in tissue defect repairment is on the rise nowadays. Operation of these flaps requires experienced and meticulous surgery technique. In cases, where the vessels surrounding the flap, couldn't get detached clearly or where as the detachment is well, flap rotation issues can take place. Our research aims that, effects of botox into flap survival, after usage on posterior thigh perforator propeller flaps in rats. So that in these kind of patients, reconstruction of defect can be done with a propeller flap in the near site of defect, without the need for microsurgery anastomosis at the same time providing the protection of feeding arteries on donor site and determination of main feeding artery. Vessel spasm and thrombosis are the main causes of flap failure in lower extremity reconstruction surgery and also can be seen on perforative propeller flaps which are the alternatives of free flaps. In literature, effects of botulinum toxin are searched on flap viability and vessels. Botulinum toxin has effects on flap viability preventing vessel spasm. In our research, it is imposed on that botulinum toxin preventing effect on complications, after a reconstruction surgery done with propeller flaps. 20 rats are separated into two groups, 90 and 180 degrees rotated flaps randomly. Flaps are designed 2x2 cm sized from both sides of posterior thighs. 10 IU of botulinum toxin type A is used in injection to right biceps femoris muscle preoperatively and for infiltration underneath the flap (6 IU to muscle, 4 IU infiltrated). In control group, 1 ml saline is injected. After five days, its reached to flap feeding artery with the insicions on posterior superior of rigt thigh. Flaps are harvested, rotated 90 and 180 degrees clockwise, sutured into new position. Photos are shooted and it is evaluated for flap viabilty on 1, 3, 7th days, postoperatively. After 7th day, flap and its artery are excised, tissue necrosis, epidermal thickness, collagen density, granulation tissue, inflammatory cells and scar tissue are evaluated with hystological markers and stains (hematoxylin-eosin, VEGF, INOS). HE and Mallory Azan stained materials are evaluated with the modified Verhofstad scoring, for tissue wound, necrosis, edema, PMN infiltration, collagen density, vascularity, sebaceous glands. After scoring with the Verhofstad, means of scores are calculated. No significant statistical discrepancy is determined for necrosis in groups of 90 and 180 degree rotated flaps on right sides (p>0,05). 90 and 180 degrees rotated left sided flaps were statistically significant (p0,05). Collagen density, were not statistically significant on 90 and 180 degrees rotated right sided flaps (p>0,05) but on 90 and 180 degrees rotated left sided flaps were statistically significant (p0,05). Vascularity was statistically significant on 90 and 180 degrees rotated right (p0,05).