Havzaların morfometrik özelliklerinin hidroelektrik santralleri ile ilişkilendirilmesi
Association of morphometric features of basins with hydroelectric plants
  1. Tez No: 704063
  2. Yazar: ALIAKBAR SHAHALIBAYLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH PEKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) konuma dayalı gözlemlerle elde edilen her türlü coğrafi referanslı bilginin toplanması, saklanması, işlenmesi, kullanılması, analizi ve kullanıcıya sunulması işlevlerini bir bütünlük halinde yerine getiren bilgi sistemidir. CBS çevre bilimleri, hidroloji ve su kaynakları da dahil olmak üzere çok sayıda uygulama alanına sahiptir. Bu çalışmada, coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak Susurluk, Kızılırmak, Seyhan, Ceyhan, Yeşilırmak, Çoruh, Antalya, Fırat Dıcle, Sakarya, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Büyük Menderes, Aras Havzalarına ait sınırlar belirlenmiştir. Daha sonra havzaların alan, çevre, genişlik, minimum, maksimum ve ortalama yükseklik, ortalama eğim ve drenaj yoğunluğu gibi fiziksel ve akış karakteristikleri belirlenmiştir. Çalışma Susurluk, Kızılırmak, Seyhan, Ceyhan, Yeşilırmak, Çoruh, Fırat, Antalya, Büyük Menderes, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz, Aras Havzalarında gerçekleştirilmiştir. Havzanın sınırları ArcGIS yazılımı kullanılarak belirlenmiştir. Ardından aynı yazılım yardımıyla havzalara ait morfometrik özellikler hesaplanmıştır. Son olarak, programdan elde edilen sonuçlar havzalar üzerinde olan HES' lerin kurulu gücü ve yıllık üretimi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geographic Information Systems (GIS) is an information system that fulfills the functions of collecting, storing, processing, using, analyzing and presenting all kinds of geographically referenced information obtained by location-based observations as a whole. GIS has numerous application areas, including environmental sciences, hydrology, and water resources. In this study; the borders of Susurluk, Kızılırmak, Seyhan, Ceyhan, Yeşilırmak, Çoruh, Antalya, Euphrates/Dicle, Sakarya, Eastern Mediterranean, Western Black Sea, Eastern Black Sea, Büyük Menderes, Aras Basins were determined using geographic information systems. Then, the physical and flow characteristics of the basins such as area, perimeter, width, minimum, maximum and average height, average slope and drainage density were determined. The study was carried out in Susurluk, Kızılırmak, Seyhan, Ceyhan, Yeşilırmak, Çoruh, Fırat, Antalya, Büyük Menderes, Eastern Mediterranean, Western Black Sea, Aras Basins. The boundaries of the river basin were determined using by ArcGIS software. Then, the morphometric features of the river basins were calculated with the help of the same software. Finally, the results obtained from the program are associated with the installed power and annual production of the HEPPs on the basins.