Identification of morphometric properties of basins located on western part of NAFZ (North Anatolian Fault Zone)
KAFZ?nun (Kuzey Anadolu Fay Zonu) batısında bulunan havzaların morfometrik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 305031
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOPRAK, PROF. DR. ŞEBNEM DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Jeoloji Mühendisliği, Geography, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı Kuzey Anadolu Fay Zonunun (KAFZ) batı kısımında bulunan tektonik ve hidrolik havzaların tektonik aktivite derecelerinin ve oluşum evrelerinin kantitatif yöntemler kullanılarak belirlenmesidir. Çalışılan havzalar Bolu, Yenicağa, Dörtdivan, Çerkes, Ilgaz ve Tosya`dır. Çalışmanın yöntemi altı adet morfometrik indisin (Havza Şekli, Hipsometrik eğri ve Hipsometrik Integral, Dağ cephesi eğiklik oranı, Akarsu akım hızı endeksi, vadi genişliğinin vadi yüksekliğine oranı ve vadi asimetrisi) alana ait 1:25000 ölçekli topoğrafik haritalardan üretilmiş Sayısal Yükseklik Modeline (SYM) uygulanmasıdır.Analizler çalışma alanında bulunan havzaların tektonik aktivitelerinin farklı karakterde olduğunu göstermiştir. Tektonik havza alanına uygulanan index sonuçlarına göre aktivitenin azalma sıralaması, Bolu, Tosya, Ilgaz, Çerkes, Yenicağa ve Dörtdivan`dır. Hidrolik havzalarda da aktivite sıralaması aynı olup sadece Çerkes ve Yenicağa havzaları yerdeğiştirmiştir.KAFZ` nun kuzeyinde yer alan havzaların aktivite derecesi doğuya doğru azalırken, fay zonunun güneyinde yer alan havzalarda aktivite batıya doğru azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate tectonic activity levels and development stages of the tectonic and hydrologic basin areas located on western part of the main trace of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) using quantitative measurement techniques. The basins investigated are Bolu, Yeniçağa, Dörtdivan, Çerkes, Ilgaz and Tosya. The methodology includes application of six morphometric indices (Basin Shape, Hypsometric curve and Hypsometric Integral, Sinuosity of Mountain Fronts, Stream Length Gradient Index, Valley width to height ratio, and Asymmetry Factor) to Digital Elevation Model (DEM) of the region generated from 1:25000 scale topographic maps.The analyses indicate that the basins located in the study area have different characteristics of tectonic activity. According to the results of the applied indices relative order of the activity for tectonic basins is, in decreasing order, Bolu, Tosya, Ilgaz, Çerkes, Yeniçağa and Dörtdivan. For hydrologic basins, on the other hand, the same order is observed except for a swap in Çerkes and Yeniçağa basins.Among the basins located to the north of the NAFZ, the activity decreases eastward whereas to the south the fault zone it decreases towards the west.