Space vector pulse width modulation based speed control of induction motor with three level inverter using voltage/frequency controller
İndüksiyon motorun üç seviyeli inverter kullanılan V/f denetliyici ile uzay vektör darbe genişlik modülasyonu bazlı hız kontrolü
- Tez No: 704085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Genel olarak, hız kontrolü, esnek hızlı sürüş sistemlerinde önemli bir teknolojidir. Bunu başarmak için değişken frekans ve voltaj beslemesi talep eder. Darbe genişlik modülasyonu (PWM) şemasının sayısı olmasına rağmen, bir inverterden değişken frekans ve besleme voltajı elde etmek için kullanılır. Uzay vektör darbe genişlik modülasyonundan (SVPWM) daha az kullanılır. Asenkron motor (IM) sürücüsünün besleme voltaj /frekans (V / f) kontrolüne sahip SVPWM yöntemi, yüksek performanslı sürücü sisteminde büyük ölçüde kullanılmaktadır. Yüksek verimlilik ve iyi güç faktörü gibi özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, asenkron motorun hız kontrolü için matlab / simülasyon yazılımı kullanılarakvoltaj /frekans (V / f) kontrol modeli kullanılarak üç seviyeli invertörlü gerilim kaynaklı inverter tipi SVPWM tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Üç seviyeli voltaj beslemeli bir invertör için önerilen SVPWM, aşırı modülasyon aralığına genişletildi. Aşırı modülasyon stratejisi, düşük modülasyonla kolayca karışır, böylece inverter, düşük hızdan genişletilmiş hız aralığına kadar sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Simülasyon sonuçları, önerilen üç seviyeli invertörün hız ve torktaki dalgalanmaları azalttığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
In general, speed control is an essential technology in flexible fast driving systems. To achieve that it requests variable frequency and voltage supply. Even though there are numbers of the pulse width modulation (PWM) scheme is utilized to get the variable frequency and supply voltage from an inverter. It is less used than the space vector pulse width modulation (SVPWM). The SVPWM method with supply voltage/frequency (V/f) control of induction motor (IM) is an alternating current (AC) motor that converts electrical energy into kinetic energy and drive is vastly utilized in the high-performance drive system. It is due to its characteristics such as high efficiency and good power factor. In this study, the voltage source inverter type SVPWM with three-level inverter using (V/f) control model design and implementation has been done through Matlab/Simulink software for the speed control of an IM. The proposed SVPWM for a three-level voltage-fed inverter, extended to the over modulation range. The over modulation strategy easily blends with the under modulation so that the inverter can operate smoothly from low speed to the extended speed range. The simulation results offer that the proposed three-level inverter reduces undulations in speed and torque.