Varikoselektomi sonrası semen parametreleri ve histopatolojik değişiklikler
  1. Tez No: 70410
  2. Yazar: TAHSİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğine 1997-1998 yıllan arasında başvuran 37 varikoselli ve 6 kontrol grubu çalışmaya alındı. Hastalar normospermik ve oligospermik ile varikoselli ve varikosel+infertiliteli grub olarak ikiye ayrıldı. Hastaların varikoselektomi sonrası semen parametrelerindeki değişiklik, doku ve semende mast hücre analizi, GnRH testine verilen yanıt ile cerrahi iyileşme arasındaki bağlantı araştırıldı. Normospermik grubta semen parametrelerindeki düzelme oligospermik hasta grubuna göre daha iyi bulundu. Varikosel+İnfertilite grubunda semen yoğunluğunda iyileşme gözlenmezken diğer parametrelerde hem varikoselli hem de varikosel+infertilite grubunda iyileşme gözlendi. Tüm gruplarda ameliyet sonrası Johnsen skorlarında istatistiki olarak anlamlı düzelme gözlendi. Biyopsi materyalindeki mast hücre analizinde normospermik ve oligospermik hasta grubunda anlamlı artış tesbit edilmezken varikosel, varikosel+infertilite grubunda istatistiki bir anlamlık gözlendi. Semendeki mast hücre artışı çalışmaya alınan tüm hasta gruplarında istatistiki olarak anlamsızdı. GnRH stimülasyon testine normal yanıt veren normospermik hasta grubundaki Johnsen skorları ve semen parametrelerindeki düzelme, artmış yanıt veren oligospermik hasta grubuna göre daha belirgindi. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thirty seven patients with varicosel, who were examined between 1997-1998 in Urology Department of Selçuk University Faculty of Medicine, and 6 control patients were included in this study. Patients were divided into normospermic and oligospermic groups, also into with varicocel and varicocel+infertility groups. After varicocelectomy the relation between the difference in semen parameters, mast cell analysis in tissue and semen, response to GnRH test and surgical recovery were investigated. Improvements in semen parameters were better in normospermic group in comprasion with oligospermic group. Although there was no improvement in semen dansity of varicocel+infertility group, other parameters of both varicocel and varicocel+infertility groups showed improvement. After the operation, there was statisticaly significant improvement in Jhonsen's scores in all groups. While there was no significant increase in mast cell analysis of biopsy material in normospermic and oligospermic patient groups, the difference between varicocel and varicocel+infertility groups was statsitically significant. In all groups, increase in mast cell the semen was not significant statistically. Jhonsen's scores and improvement in semen parameters were more prominant in normospermic patient group who gave normal response to GnRH stimulation test, in comparison with oligospermic patient group who gave increased response to GnRH stimulation test. 32